Piatkové búrky: Viac ako 14 000 bleskov, zaplavené dediny, tromby, možné tornádo a obete len pár km od Slovenska

09.06.2023 o 20:44 - Dominik Cenkner

Máme za sebou doposiaľ najbúrlivejší deň tohto týždňa. Naše územie zasiahli početné búrky i intenzívne zrážky. Všetko sme sledovali spolu s vami a preto vám prinášame súhrn toho najdôležitejšieho, čo dnešný deň v súvislosti s počasím priniesol.

Piatkové búrky: Viac ako 14 000 bleskov, zaplavené dediny, tromby, možné tornádo a obete len pár km od Slovenska
Zaplavená obec Beluj, zdroj: Obec Beluj

Všetko to začalo už v nočných hodinách. Prvé búrky sa začali tvoriť krátko po 01:30 h. V priebehu nasledujúcich hodín bolo jasné, že nás čaká skutočne búrlivý deň. 

Počet bleskov už ráno presiahol celodenné hodnoty z posledných dní. Napokon ich do 20:00 h udrelo 14 195.

Prvé problémy už v ranných hodinách

Početné búrky v ranných hodinách boli sprevádzané prívalovými zrážkami. Najkritickejšia situácia bola na západnom a strednom Slovensku. 

Podľa údajov z oficiálnych staníc Slovenského hydrometeorologického ústavu spadlo na niektorých miestach viac ako 40 mm zrážok. Takéto vysoké úhrny za 12 hodín k 07:00 h ráno namerali napr. na stanici Siladice v okrese Hlohovec, ale aj v Detvianskej Hute v okrese Detva.

Podobne ako tomu bolo vo štvrtok, aj piatkové ráno prinieslo záplavy do okolia nášho hlavného mesta. Krátko pred 8:00 h sa vodiči sťažovali na množstvo vody na cestách v okolí Ivanky pri Dunaji. 

Podmočený terén viedol aj k pádom stromov. Stalo sa tak napr. na výjazde z Dvorov nad Žitavou do Pribety. 

Stúpali vodné toky

Výdatné zrážky sa podpísali pod vzostup vodných hladín. Dialo sa tak naprieč celým územím. 

Kritická situácia však bola na pomedzí Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Tok rieky Štiavnica s hladinou na úrovni 100 cm dosiahol 1. stupeň povodňovej aktivity (SPA). 

Ešte horšie bol na tom neďaleký tok rieky Jabloňovka v obci Pečenice. Ten s úrovňou hladiny nad 200 cm dosiahol 3. SPA.

S pribúdajúcimi hodinami stúpal aj počet bleskov. Krátko pred 11:30 h už toto číslo prekročilo 11 000.

Zaplavená obec Beluj

V obci Beluj museli pre nepriaznivé počasie ešte predpoludním vyhlásiť tretí povodňový stupeň a rovnako tak aj mimoriadnu situáciu. Tamojším obyvateľom voda zaplavila záhrady, lúky, cestu a aj niekoľko domov. 

Z fotografií na sociálnych sieťach je zrejmé, že voda sa dostala aj pred miestny obecný úrad. Starostka Monika Zlesíková sa poďakovala všetkým, ktorí pomáhajú odstraňovať následky. V týchto chvíľach už do obce smerujú profesionálni i dobrovoľní hasiči. Problémy však hlásia aj z okolitých obcí.

Tornádo len pár kilometrov od slovenských hraníc

Búrlivo bolo dnes aj v okolitých krajinách. Západne od maďarského mesta Szombathely, ktoré leží len 90 km od hraníc so Slovenskom zosadlo tornádo

Tento rok u našich južných susedov zaznamenali vyše 40 tromb a hneď niekoľko tornád. A to sme prakticky len na začiatku leta.

Tornádo možno zosadlo aj na Slovensku

Náš čitateľ nám poslal video z búrky, ktorá zhruba medzi 15:15 až 15:30 prechádzala Turčianskou kotlinou. Na videu vidieť jav, podobný tomu, ktorý sme už v uplynulých dňoch videli: Lievik, ktorý sa stáča, no z videa nie je zrejmé, či sa lievik dotkol zemského povrchu.

Ako vidieť na videu, tak tento jav prekrýva strom, no zároveň na pár sekúnd vidieť pohyb stromov pod lievikom, čím by sa potvrdilo spojenie so zemou. Kontakt so zemským povrchom nám potvrdil aj ďalší čitateľ, no stále nejde o jednoznačné potvrdenie výskytu tornáda.

Tornádo síce potvrdiť nemôžeme, ale výskyt hneď niekoľkých tromb áno. Výrazné tromby sa vyskytli v okolí Košíc. Dokonca podľa slov svedkov sa v jeden moment mali sformovať hneď 4 tromby.

Tromby nad Košicami zdroj: Laura Laczkóová
Tromby nad Košicami zdroj: Laura Laczkóová

Desiatky evakuovaných v obci Brzotín, problémy aj v okolí Rimavskej Soboty

V piatok popoludní silná prietrž mračien spôsobila problémy a škody aj v obci Brzotín v okrese Rožňava. Obec teraz musí riešiť ubytovanie pre približne 40 ľudí. 

„Situácia je najvážnejšia na Rudianskej ulici, na ktorej žije najmä marginalizovaná rómska komunita. Vo svojich obydliach mali niektorí vodu až po kolená. Riešime, či teraz majú kde bývať. Útočisko im poskytneme buď v telocvični alebo v klube dôchodcov,“ uviedol pre TASR starosta, Róbert Dókus. 

V obci malo zaplaviť aj pivnice či garáže pri rodinných domoch aj na Gemerskej ulici. Dotknutým obyvateľom sa obec snaží zabezpečiť aj pitný režim a stravu.

Záplavy v obci Brzotín, zdroj: infonoviny.sk
Záplavy v obci Brzotín, zdroj: infonoviny.sk

Podobné problémy mali aj obyvatelia niekoľkých dedín v okolí Rimavskej Soboty. Voda zaplavila viacero úsekov ciest. 

Polícia niektoré úseky na čas uzavrela. Oblasť zasiahla ďalšia stacionárna búrka, ktorá priniesla skutočne extrémne zrážkové úhrny. Podľa zrážkomera, ktorý sa nachádza v obci Nižný Skálnik spadlo počas dvojhodinovej búrky až 80 mm zrážok, čo je pre predstavu 80 litrov na m2.

Intenzívne búrky zabíjali

V podvečerných hodinách sme museli priniesť aj smutnú správu. Intenzívne búrky v Maďarsku si ešte vo štvrtok večer vyžiadali dve obete. 

Informáciu potvrdili kompetentné úrady až v priebehu dnešného dňa. Jedného človeka mala strhnúť voda z koryta miestneho potoka. Druhú obeť voda stiahla do pivničného systému. 

Blesková povodeň v obci Gyöngyöstarján, kde zomreli dvaja ľudia, zdroj: facebook.com/@Extrém időjárás
Blesková povodeň v obci Gyöngyöstarján, kde zomreli dvaja ľudia, zdroj: facebook.com/@Extrém időjárás

Situácia vo večerných hodinách

Po 20. hodine sa už intenzívne búrky na našom území nevyskytujú. Búrlivo je však na východe krajiny, pri hraniciach s Ukrajinou. 

S podobným charakterom počasia treba počítať aj počas noci a v priebehu soboty. Od nedele by sa mohla situácia s búrkami na čas upokojiť. 

Na záver len pripomenieme, že sme dnešné dianie v súvislosti s búrkami sledovali aj LIVE, a to prostredníctvom nášho textového prenosu. Môžete sa k nemu vrátiť po kliknutí >>>na tento odkaz<<<

Reklama MediaAd