Pod talianskym SUPERVULKÁNOM sa opäť trasie zem. Čo na to hovoria vulkanológovia?

Pod talianskym SUPERVULKÁNOM sa opäť trasie zem. Čo na to hovoria vulkanológovia?
Veronika Salayová

Taliansky supervulkán Flegrejské polia pri Neapole opäť dáva o sebe vedieť. Pod sopkou prebieha ďalší menší seizmický roj. Vulkanológovia sú znova v pozore. 

V posledných dvoch dňoch dochádza v oblasti supervulkánu Flegrejské polia (Campi Flegrei) k menším zemetraseniam, no seizmický roj sa pod supervulkánom objavuje pomerne často. Naposledy došlo k viacerým menším zemetraseniam v marci a potom v apríli tohto roka.

Počas uplynulej noci, konkrétne v pondelok o  22:49 h, došlo k najsilnejšiemu zemetraseniu s magnitúdou 2,5 s epicentrom v Pozzuoli pod sopkou. Zemetrasenie nastalo v hĺbke 1,9 km, ako informoval taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie. 

Vulkanológovia zasadajú

Dnes o 16:00 h sa bude konať nové stretnutie vulkanológov a odborníkov ohľadom tohto nového seizmického roja, ktoré organizuje civilná ochrana regiónu Kampánia a ministerstvo pre civilnú ochranu s cieľom odpovedať na otázky občanov ohľadom rizika potenciálnej erupcie.

 

Nateraz sa niet čoho obávať, pretože vulkanológovia sa zhodujú, že k náhlej a silnej erupcii nedôjde. Na druhej strane vedci potvrdili, že sopka sa pomaly prebúdza, čo spôsobuje tieto menšie seizmické udalosti.

Výskum vedcov z Univerzity v Londýne ešte minulý rok odhalil, že sopka, ležiaca v blízkosti miliónového Neapolu, sa po viac ako 480 rokoch opäť prebúdza a pod supervulkánom dochádza k miernemu pohybu magmy pod sopkou.

Prebúdzanie supervulkánu je však veľmi pomalý proces a k jeho erupcii môže dôjsť až v priebehu desiatok až stoviek rokov.

 


 Dôvody na obavy preto nateraz nie sú a nič nenasvedčuje tomu, že by supervulkán náhle vybuchol, ubezpečujú európski vulkanológovia. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd