Južná Čína zažíva tragické následky silných dažďov. V provincii Kuejčou došlo k viacerým zosuvom pôdy, ktoré zasiahli obývané oblasti. Bahno a sutiny pohltili budovy, pričom najmenej štyria ľudia prišli o život a sedemnásť ďalších je stále nezvestných. Záchranné tímy, vrátane armády, pokračujú v pátraní v náročnom teréne.
Prírodná katastrofa postihla najmä okolie mesta Bijie. Tam sa po vytrvalých lejakoch uvoľnili rozsiahle svahy.
Zosuvy zničili cestnú infraštruktúru a poľnohospodársku pôdu, ale najväčšie škody vznikli priamo v obývaných častiach. Budovy sa pod náporom bahna doslova zrútili alebo boli odplavené.
V piatok zasiahla podobná situácia aj mesto Guilin v autonómnom regióne Kuangsi-Cuang. Podľa informácií čínskej tlačovej agentúry Xinhua zosuv poškodil desať domov a úrady pátrajú po ôsmich nezvestných osobách.
Obyvatelia boli vyzvaní na evakuáciu a záchranné zložky monitorujú okolité oblasti s vysokým rizikom ďalších zosuvov. Meteorológovia upozorňujú, že vplyvom klimatických zmien sa podobné extrémne prejavy počasia stávajú v Číne čoraz častejšími.
Rok 2024 bol podľa čínskej meteorologickej služby najteplejším v histórii moderných meraní. Vyššie teploty a častejšie zrážky vytvárajú podmienky pre čoraz nepredvídateľnejšie zosuvy pôdy, najmä v hornatých oblastiach so slabou pôdnou stabilitou.
Najviac ohrozené sú chudobnejšie regióny, kde sa obydlia často stavajú bez adekvátnej geotechnickej ochrany. Prívalové dažde rýchlo presýtia pôdu vodou, čo vedie k uvoľňovaniu svahov a pádu masy bahna, ktorá má ničivú silu.
Čínska vláda reaguje budovaním protipovodňovej infraštruktúry, zlepšením monitorovania a mapovaním rizikových oblastí. Napriek tomu prírodné živly prekvapujú aj pripravené regióny. Krátky čas medzi výdatnými zrážkami a samotným zosuvom často nestačí na evakuáciu ohrozených obyvateľov.
Podľa odborníkov je dôležité posilniť predpovedné mechanizmy a zabezpečiť lepšiu spoluprácu medzi meteorologickými a záchrannými zložkami. V oblastiach ako Kuejčou a Kuangsi-Cuang zostáva prioritou bezpečnosť obyvateľstva a okamžité záchranné akcie.
Ďalšie predpovede naznačujú, že výdatné zrážky môžu v južnej Číne pokračovať. Situáciu komplikuje aj zložitý terén, ktorý obmedzuje prístup záchranárov. Úrady preto pripravujú scenáre na prípadnú evakuáciu ďalších dedín, ktoré by mohli byť ohrozené.