Smutná bilancia po zemetrasení v Turecku: Počet obetí presiahol 2 700. Celé mestá sú zrovnané so zemou

06.02.2023 o 19:45 - Veronika Salayová

Dnes ráno nás zasiahla veľmi smutná správa. Celý svet rýchlosťou blesku zasiahla informácia o mimoriadne silnom zemetrasení v Turecku. Počet obetí sa na konci dnešného dňa vyšplhal k 2 700. 

Smutná bilancia po zemetrasení v Turecku: Počet obetí presiahol 2 700. Celé mestá sú zrovnané so zemou
Foto: NationalWord

Dnes nadránom zasiahlo juhovýchodné Turecko zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Epicentrum sa nachádzalo v blízkosti mesta Gaziantep, neďaleko sýrskych hraníc. 

Nasledovalo viacero silných otrasov s magnitúdami 4+, pričom o 11.24 hod. (13.24 miestneho času) zasiahlo Turecko ďalšie mimoriadne silné zemetrasenie, ktoré dosiahlo ničivú silu 7,5 magnitúdy. 

Epicentrum druhého, mimoriadne silného zemetrasenia bolo 6 km východne od mesta Ekinözü a 59 km od mesta Kahramanmaraş, kde žije 376 000 obyvateľov.

Zemetrasenia mali katastrofálne dôsledky obrovských rozmerov. Celé obce a mestá ostali doslova zruinované a zrovnané so zemou. Na internete koluje množstvo videí o tom, ako celé budovy padajú ako domčeky z karát. Škody sú obrovské a ľudské obete sa počítajú už v tisíckach.

Počet obetí v Turecku a Sýrii sa podľa večerných aktualizácií zvýšil na najmenej 2 701 a celkový počet zranených sa vyšplhal na 13 572.

Celkový počet obetí v Sýrii stúpol na 1050. Sýrska štátna tlačová agentúra SANA informovala o 570 obetiach v oblastiach kontrolovaných vládou a skupina Biele prilby, oficiálne známa ako Civilná obrana Sýrie, hlásila 480 úmrtí v oblastiach kontrolovaných opozíciou.

Celkový počet obetí v Turecku sa podľa tureckého viceprezidenta Fuata Oktaya vyšplhal na 1 651. V súčasnosti je v Turecku zranených 11 119 ľudí a Sýria hlási 2 453 ľudí.

Spolu až 240 zemetrasení v Turecku

Podľa americkej služby USGS zasiahlo Turecko dnes spolu viac ako 240 zemetrasení, pričom tri z nich dosiahli magnitúdu vyššiu ako 6. Seizmické vlny dokonca zaznamenali aj seizmometre na Slovensku či v susedných Čechách, čo svedčí o tom, aké naozaj silné zemetrasenia to boli. 

Zemetrasenia sa tiahnu viac ako 300 kilometrov pozdĺž zlomovej zóny, ktorá sa roztrhla v južnom Turecku. Odborník pre CNN Chad Myers uviedol, že síce vždy hovoríme o epicentre, ale v tomto konkrétnom prípade v Turecku by sme mali povedať, že išlo o epi-líniu. Čo sa presne v Turecku stalo a ako k zlomu došlo, vysvetľuje odborník v tomto článku.

Zdroj: iMeteo
Zemetrasenia vykresľujú tzv. epi-líniu, resp. body zlomu. Zdroj: iMeteo
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v poobedňajších hodinách kvôli smrteľným zemetraseniam sedemdňový štátny smútok.

 

Reklama MediaAd