SNEŽENIE sa blíži na Slovensko. Pozrite si, kde všade bude snežiť

16.11.2023 o 00:08 - Peter Minárik

Pred nami je predĺžený víkend, ktorý na naše územie prinesie opäť veľmi zaujímavé meteorologické javy. Presúvajúca sa víchrica prinesie na naše územie silný vietor, ale čo je dôležité aj výrazné ochladenie, mrazy a pokles hranice sneženia. Tešiť sa môžete na snehové vločky.

SNEŽENIE sa blíži na Slovensko. Pozrite si, kde všade bude snežiť
ilustračné foto Pixabay

Práve v týchto chvíľach začína z Atlantiku nad Francúzsko postupovať tlaková níž s menom "LINUS". Táto tlaková níž sa pri presunie cez Francúzsko prehĺbi a prinesie veľmi silný vietor. Ten by mal mať silu víchrice a dokonca až orkánu. Páchať bude škody predovšetkým v Nemecku a to už dnes večer.

Silný vietor čaká aj naše územie. Níž si to totiž z Nemecka namieri smerom nad naše územie a už v piatok sa na západe rozfúka. V noci na sobotu nás čaká ďalšie zosilnenie vetra a to už na celom našom území.

Vietor by škody na našom území páchať nemal, no čo zaváňa potencionálnymi škodami je nástup zimného počasia, ktoré táto tlaková níž so sebou prinesie. Na cestách tak treba zvýšiť opatrnosť.

Sneženie sa očakáva už v noci

Vo večerných hodinách začne na našom území pršať. Počas noci sa rozprší na celom našom území, no zároveň sa začne ochladzovať, čo so sebou bude prinášať pokles hranice sneženia. Sneženie sa nasledujúcu noc objaví spočiatku len na horách, no hranica sneženia začne klesať až na 700 metrov a to už začne byť na vyššie položených cestách nebezpečné.

Zaujímavejšie to však začne byť na Slovensku až v piatok večer. Tlaková níž sa už bude nachádzať mimo nášho územia a do našej oblasti začne od severu prenikať ešte chladnejší vzduch. Hranica sneženia tak začne klesať ešte výraznejšie.

Do sobotňajšieho rána sa hranica sneženia zníži na výšku 400 metrov a to sa už snehové vločky očakávajú v mnohých oblastiach severného Slovenska. Nebezpečenstvo začnú zvyšovať aj čoraz klesajúce teploty.

Teploty pôjdu nadol a čakajú nás mrazy

Na našom území sa očakáva pomerne výrazný prepad teplôt a víkend by mal byť zimný. Maximálne denné teploty sa totiž budú pohybovať len od 0 do +6 °C a počas noci bude na celom území mrznúť. Nízke teploty tak prinesú ďalšie nebezpečenstvo na naše cesty.

Vplyvom nízkych teplôt sa totiž môže tvoriť poľadovica a cesty tak budú šmykľavé. Obzvlášť nebezpečné to bude na severe, kde by malo po väčšinu víkendu snežiť.

Koľko snehu napadne na našom území a v ktorých oblastiach treba počítať s vytvorením snehovej pokrývky sa dočítate na ďalšej strane TU >>>

Reklama MediaAd