Stredozemné more je naďalej veľmi horúce. Kombinácia teplého mora a poveternostná situácia spôsobí, že obľúbené dovolenkové krajiny čoskoro zasiahnu prívalové povodne.
Voda v Stredozemnom mori je začiatkom septembra stále mimoriadne teplá. Najvýraznejšie anomálie sú v Tyrrhenskom, Jadranskom, Iónskom a Egejskom mori. Tieto teploty vody sú asi o 4 až 6 °C vyššie ako priemer, čo je extrém, informuje Severe Weather Europe.
Koncom augusta bola teplota vody v južnom Stredozemnom mori, v Tyrrhenskom mori, v severnom Jadranskom mori a vo východnom Stredomorí stále medzi +28 a +30 °C.
Teplotu Stredozemného mora treba veľmi pozorne sledovať hlavne koncom leta a začiatkom jesene, keďže teplé moria zohrávajú dôležitú úlohu pri zrážkach.
Platí pravidlo, že čím teplejšie sú moria, tým extrémnejšie prívalové zrážky sa môžu vyskytnúť. V minulosti sa objavilo množstvo prípadov, keď niekoľko stoviek mm zrážok viedlo k ničivým záplavám. Jedným z nedávnych príkladov boli katastrofické dažde v Slovinsku 4. augusta 2023.
Silné dažde však už mieria do Talianska, kde sa v pondelok objavia prívalové zrážky, ktoré môžu spôsobiť povodne. Búrky sa rozšíria zo severného Talianska v noci z nedele na pondelok smerom k Jadranskému moru a na Balkánsky polostrov.
Očakáva sa, že tieto búrky prinesú intenzívne zrážky, silný vietor, bleskové povodne a nie sú vylúčené ani tornáda pozdĺž pobrežia Ligúrskeho zálivu a severného Jadranu.
Pobrežie Jadranu by preto malo byť v stave pohotovosti. Týka sa to najmä severného Talianska, Slovinska a Chorvátska.
Tieto oblasti od nedele do utorka zasiahnu zrážky s úhrnmi 150 až 200 mm za približne 48 hodín. Najmä pobrežné oblasti dotknutých krajín sa musia pripraviť na intenzívne prívalové povodne.