V jazere Mead, ktoré sa nachádza na hranici medzi americkými štátmi Nevada a Arizona, vedci pozorovali belavé horniny vulkanického pôvodu. Pochádzajú z rôznych období sopečnej činnosti, pričom niektoré z nich sú staré mnoho miliónov rokov.
Juhozápad Spojených štátov už dlhé roky čelí ničivému suchu. Hladina vody v umelom jazere Mead dosiahla tento rok najnižšiu úroveň v histórii, pričom sucho odhalilo zaujímavé skalné útvary.
Výskumníkom z Nevadskej univerzity v Las Vegas (UNLV) sa v jazere podarilo nájsť skalné útvary obsahujúce stopy po sopečnej činnosti z dávnej minulosti.
Výskumníci použili geologické mapy na lokalizáciu a odber vzoriek vrstiev popola z belavých hornín v jazere Mead. Vzorky boli chemicky analyzované a následne porovnané s popolom zo známych sopečných erupcií na západe USA.
Vedci určili ich vek a miesto pôvodu. Väčšina vrstiev popola, ktoré vedci našli, je stará 6 až 12 miliónov rokov.
Zaujímavosťou je, že síce oblasť Las Vegas bola pred miliónmi rokov vulkanicky aktívna, ale zistilo sa, že časť popola pochádza z oblasti južnej Nevady.
Profesor UNLV Eugene Smith, spoluautor štúdie, upozorňuje: „Popol aj z miernych erupcií sa môže dostať stovky kilometrov od zdroja a pokryť oblasti centimetrovou až niekoľkometrovou vrstvou ťažkého materiálu.“
Profesorka Racheal Johnsenová, spoluautorka štúdie, dodáva: „Štúdium minulosti vám môže pomôcť pri plánovaní budúcnosti. Skúmané vrstvy popola pochádzajú z dávno vyhasnutých sopiek. Ich analýza nám umožnila určiť, ako často bola oblasť Las Vegas zaplavená popolom. To nám môže pomôcť pripraviť sa na budúce erupcie vzdialených sopiek.“
Zistenia boli prezentované na konferencii, ktorú zorganizovala Americká geologická spoločnosť (GSA).