Tím vedcov z Imperial College London strávil roky zisťovaním a dokazovaním, prečo sú niektoré superbaktérie imúnne voči antibiotikám. Nový nástroj umelej inteligencie (AI) zložitý problém vyriešil iba za dva dni. Navyše vytvoril hneď niekoľko správnych hypotéz.
Profesor José R. Penadés zadal AI nástroju vyrobenému spoločnosťou Google krátku výzvu, v ktorej sa ho spýtal na základný problém ohľadom superbaktérií. Ten ho zvládol vyriešiť za 48 hodín.
„Bol som v šoku, že to zvládol za taký krátky čas a s takou presnosťou. Môj výskum nebol nikde publikovaný, takže ho umelá inteligencia nemohla nájsť vo verejnom priestore,“ povedal profesor José R. Penadés v programe Today na BBC Radio Four.
„V tom momente som bol práve s niekým nakupovať a povedal som: Prosím, nechajte ma hodinu osamote, potrebujem tú vec stráviť,“ dodal. Podľa webu BBC by stačilo vedcom mať iba hypotézu o danom probléme a ušetrilo by im to roky práce, ktoré by do výskumu inak vložili. S tým teraz bude môcť pomáhať umelá inteligencia.
„Nástroj umelej inteligencie v skutočnosti dokázal viac než len úspešne zopakovať svoj výskum. Navyše vytvoril okrem jednej správnej hypotézy ďalšie štyri a všetky dávali zmysel,“ popísal profesor.
V rámci výskumu sa vedci z Imperial College London snažili zistiť, ako vznikajú niektoré superbaktérie – nebezpečné zárodky, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Ich hypotéza, na ktorú nástroj umelej inteligencie prišiel za 48 hodín, spočívala v tom, že superbaktérie môžu z rôznych vírusov vytvoriť chvostík. Ten im umožňuje šíriť sa medzi druhmi.
„Superbaktérie majú kľúče, ktoré im umožňujú presúvať sa z domova do domova alebo z hostiteľského druhu na ďalší hostiteľský druh,“ vysvetlil Penadés.
Aj keď je toto pre vedu veľký krok vpred, o celkovom dopade umelej inteligencie sa vedú stále vášnivé spory. Jej zástancovia tvrdia, že umožnia vedecký pokrok, zatiaľ čo iní sa obávajú, že zrušia pracovné miesta.
„Chápem, prečo sú obavy z dopadu na pracovné miesta. Na druhú stranu keď sa nad tým zamyslíte, máte k dispozícii extrémne mocný nástroj,“ povedal Penadés.
„Výskumníci, ktorí sa na projekte podieľali, sú presvedčení, že sa v budúcnosti ukáže ako veľmi užitočný. Určite to zmení vedu k lepšiemu,“ dodal.