Vedci prišli na to, čo bolo zrejme dôvodom zničenia Pompejí. O čo išlo?

Zuzana Macháčová

Za zničenie Pompejí v roku 79 n. l. mohla byť zodpovedná nielen sopečná erupcia, ale aj zemetrasenie. Ide o novú hypotézu, pretože počas prác v meste našli dve kostry pod zvyškami zrúteného múru. Objav oznámilo talianske ministerstvo kultúry.

Nález sa našiel počas prác pri zabezpečení zvyškov zničeného mesta. Ako bolo oznámené, prvé antropologické analýzy naznačujú, že dvaja približne 55-roční muži pravdepodobne zomreli v dôsledku mnohopočetných zranení spôsobených zrútením budovy.

Ruiny budovy, ktorú skúmali archeológovia, zdroj: TALIANSKÉ MINISTERSTVO KULTÚRY
Ruiny budovy, ktorú skúmali archeológovia, zdroj: Talianske Ministerstvo kultúry

Príčinou mohlo byť podľa vedcov zemetrasenie. V blízkosti pozostatkov sa našli aj rôzne predmety vrátane mincí a amfor. Aj úlomky steny domu naznačujú, že budova sa zrútila v dôsledku zemetrasenia.

„Moderné vykopávacie techniky nám umožňujú lepšie pochopiť to, čo za dva dni úplne zničilo mesto Pompeje a zabilo mnoho obyvateľov," povedal Gabriel Zuchtriegel, riaditeľ tamojšieho archeologického parku.

Pozostatky, ktoré našli archeológovia v Pompejách, zdroj: TALIANSKÉ MINISTERSTVO KULTÚRY
Pozostatky, ktoré našli archeológovia v Pompejoch, zdroj: TALIANSKÉ MINISTERSTVO KULTÚRY

Stále je čo objavovať

Minister kultúry Gennaro Sangiuliano povedal, že objavenie pozostatkov dvoch obyvateľov Pompejí ukazuje, koľko toho tam ešte treba objaviť. Zároveň potvrdil, že vykopávky budú pokračovať.

Pompeje sú obrovským archeologickým laboratóriom, ktoré v posledných rokoch opäť ožilo a prekvapuje svet neustálymi objavmi, vyhlásil šéf ministerstva kultúry.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd