Vlna cunami spôsobená výbuchom sopky zasiahla Kaliforniu

Veronika Sádovská

Výbuch podmorskej sopky v Tongu má nečakané dôsledky. Vlna cunami už zaplavila aj Kalifornské pobrežie a tlakovú vlnu sme zaznamenali aj na Slovensku.

Po výbuchu podmorskej sopky v súostroví Tonga, začalo platiť vo viacerých krajinách varovanie pred vlnou cunami. Tá zasiahla najprv bezprostredne blízko ležiace oblasti

Cunami zasiahla aj Japonsko, kde vlny mali výšku takmer tri metre. 

Neskôr varovania vydali aj prímorské krajiny v Ázii a aj USA pre štáty, hlavne Aljašku a Havaj. Ďalším štátom, ktoré cunami zasiahla bola Kalifornia.

Kalifornské úrady požiadali ľudí, aby sa nezdržiavali vo vode, opustili pláže a vyhľadali oblasti a miesta buď o vyšších poschodiach domov alebo ďalej od pobrežia, hoci neočakávali vlny vyššie ako 60 cm.

Nakoniec mali vlny výšku takmer dva metre a voda zaplavila ulice a oblasti ležiace niekoľko metrov od pobrežia. 

Okrem morských vĺn však svet obehli aj tlakové vlny

Tlakovú vlnu po vyše 15 hodinách od erupcie sme zaznamenali aj na Slovensku a v celej Európe. 

Podľa týchto údajov vieme vypočítať že tlaková vlna sa šírila rýchlosťou 1 100 kilometrov za hodinu. Takáto udalosť sa nevidí často, dokonca možno len raz či párkrát za život.

V mnohých krajinách dokonca zaznamenali až niekoľko tlakových vĺn a spôsobili zmeny tlaku na úrovni 2 - 3 mbar. 

Sopka vychrlila oblaky dymu, popola a častíc až do výšky 20 kilometrov. Oblak z erupcie sa dostal až do stratosféry a samotná erupcia bola viditeľná aj z vesmíru.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd