Búrok sa nezbavíme do konca týždňa. Môžu byť intenzívne

22.05.2018 o 14:46 - Peter Minárik
  • Článok

Počnúc dnešným dňom začína na našom území ďalšia séria veľmi búrlivých dní, ktorá by mala trvať až do konca tohto týždňa. 

Búrok sa nezbavíme do konca týždňa. Môžu byť intenzívne

Priaznivci búrok sa môžu tešiť. V nasledujúcich dňoch sa celkom iste oplatí mať oči na radare. Čakajú nás dni s búrkami. Ich predpoveď je pomerne obtiažna a je veľkým otáznikom kde sa začnú tvoriť. Aj preto sa až do konca týždňa zíde radar, kde môžete sledovať ich aktuálny vývoj a pohyb.

Počasie v našej oblasti je totiž pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku vo vyšších vrstvách. V rámci tejto oblasti prúdi do našej oblasti teplý a vlhký vzduch. Práve tento vzduch je mimoriadne dobrý na následnú labilizáciu. Vzduch sa bude labilizovať počas denných hodín v priebehu celého nadchádzajúceho týždňa. 

Búrky sa tak začnú vytvárať na mnohých miestach nášho územia, no búrky budú vystrájať aj v okolitých krajinách. Priniesť môžu aj nebezpečné sprievodné javy, ktoré môžu byť aj intenzívne. Napríklad meteorologická služba Estofex už počas dnešného dňa očakáva priaznivé podmienky na východe Poľska a na západe Bieloruska, kde sa môže vyskytnúť aj tornádo. To sa už tento rok vyskytlo nad Európou.

Najnovšie správy