FOTO: Oblaky rozdelili ruské mesto Tula. Ostrá hranica oblačnosti fascinuje svet

10.10.2021 o 20:03 - Dominik Cenkner

Predstavte si, že nad vami panuje jasná obloha, ale váš kamarát, ktorý býva niekoľko metrov od vás vám hlási, že je zamračené. Počasie je fascinujúce a ešte počas týždňa to ukázalo v meste ležiacom južne od Moskvy.

FOTO: Oblaky rozdelili ruské mesto Tula. Ostrá hranica oblačnosti fascinuje svet
Oblaky rozdelili ruské mesto Tula, zdroj: Метеодневник

Mesto Tula, ktoré leží necelých 200 km na juh od Moskvy, je administratívne delené na 5 rajónov. V našom jazyku by sme povedali, že na 5 mestských častí.

Počasie sa však vo štvrtok 7. októbra postaralo o iné delenie. Na časť, kde svietilo slnko a na časť, kde bolo zamračené.

Vďaka priaznivým podmienkam tak vyše 500 tisíc obyvateľov videlo niečo, čo teraz fascinuje celý svet. O čo vlastne išlo?

zdroj: Метеодневник
zdroj: Метеодневник

Oblaky typu Altocumulus

Nad spomínaným ruským mestom mohli obyvatelia pozorovať oblaky typu Altocumulus translucidus. Charakterizujú sa ako biele alebo šedé škvrny, či skôr plôšky alebo vrstvy oblakov.

Tie vrhajú tieň a skladajú sa zo šupinových častí, ktoré majú veľakrát čiastočne vláknitý alebo rozplývavý vzhľad. Vytvárajú sa v nadmorskej výške od 2 do 6 km a môžu byť zložené tak z ľadových kryštálikov, ako aj podchladených kvapiek vody.

Pri takomto type oblačnosti sa môžu vyskytnúť rôzne svetelné javy. Najčastejšie sa spomína irizácia či koróna.

Výnimočný týždeň?

Ani my však nemusíme byť smutní. Na našom území sme počas týždňa zaznamenali veľmi jasný bolid.

Všeobecne počasie počas týždňa ukázalo naplno svoju moc, zvlášť na juhu Európy. Výdatné dažde sa postarali o prepisovanie rekordov a následne tak aj o rozsiahle záplavy.