Vo Vyšnom Nemeckom v okrese Sobrance bol zaznamenaný únik rádioaktívnej látky. Podľa dostupných informácií by malo ísť o Cesium-137, ktoré pochádza z takzvaného počernobyľského spadu.
Tento spad vznikol v dôsledku havárie jadrovej elektrárne v Černobyle v 80. rokoch minulého storočia. Zdrojom rádioaktivity mohlo byť drevo prepravované práve z jeho okolia.
K prípadu sa vyjadrila krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová: „Vecou sa zaoberá útvar v pôsobnosti Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky.“ Zároveň potvrdila, že krajská polícia tento incident nerieši.
Na vyjadrenie denník Korzár, ktorý o prípade informuje, oslovil aj policajné prezídium. To sa k situácii zatiaľ nevyjadrilo.
Rovnako sa k prípadu doposiaľ nevyjadril ani Úrad verejného zdravotníctva. Pripomeňme, že Cesium-137 má polčas rozpadu približne 30 rokov.
Cesium-137 (Cs-137) je rádioaktívny izotop cézia s polčasom rozpadu asi 30 rokov. Je produkovaný pri jadrovej fúzii a bol masívne uvoľnený pri černobylskej havárii. Cs-137 sa ľahko rozptyľuje vzduchom a rozpúšťa sa vo vode, čo umožňuje jeho ľahké šírenie v prostredí.
Pri uvoľnení vo väčšom množstve hrozí Cs-137 vážne zdravotné riziko. Konkrétne sa spomína zvýšené riziko rakoviny, akútne radiačné ochorenia, pričom môže dôjsť aj k smrteľným následkom. To však nebude prípad z východu Slovenska, keďže na takéto dôsledky je potrebné jeho veľké množstvo.
Pripomeňme, že Černobylská katastrofa bola najhoršia jadrová havária v histórii. Odohrala sa v noci z 25. na 26. apríla 1986.
Havária bola spôsobená nešťastnou kombináciou technických problémov a ľudského faktora pri experimente, ktorý mal simulovať chladenie reaktora počas havárie. To viedlo k dramatickému nárastu výkonu reaktora, čo spôsobilo jeho deštrukciu a únik rádioaktívnych látok do prostredia.