Dnes nás čaká tzv. „vlčí spln“. Traduje sa, že môže zlepšiť náladu

Veronika Salayová

Dnes večer nastane prvý spln v tomto roku. Vo svete je tento spln označovaný aj ako „vlčí spln“ (angl. Wolf Full Moon). 

Dnes večer o 20.16 hod. nastane spln mesiaca –  prvý v novom roku. Tomuto januárovému splnu sa hovorí aj „vlčí spln“. Prečo práve vlčí?

Názov Wolf Full Moon pochádza z Almanachu Maine Farmer. V tomto almanachu bol pomenovaný každý spln od domorodých Američanov, pravdepodobne z jazyka Algonquin. 

Tieto domorodé kultúry nepotrebovali kalendáre na určenie nejakého dátumu. Na opísanie a zapamätanie si toho, čo sa stalo v minulosti, a na pripomenutie toho, čo bude diať v budúcnosti, používali práve pomenovania jednotlivých splnov. Tie im pomáhali veľmi presne sa orientovať v čase.

Nie je úplne zrejmé, prečo januárový spln dostal práve toto pomenovanie. Spln bol zrejme pomenovaný ako vlčí na základe nočného zavýjania vlkov, ktorí v zimnom období trpeli nedostatkom potravy.

Ilustračné. Foto: unsplash
Ilustračné. Foto: unsplash

Počas tohto splnu je mesiac veľmi vysoko na nočnej oblohe a svieti jasným svetlom. Napodobňuje cestu letného slnka a najvyššie je okolo polnoci.

Hovorí sa o ňom aj ako o druhom slnku, keďže noci sú v januári dlhšie ako dni. 

Traduje sa, že januárový spln prináša dobrú náladu pre tých, ktorí ho na nočnej oblohe pozorujú. 

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Nedeľa
Prehánky
27 °C / 8 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd