Čaká nás vyvrcholenie série veľmi teplých dní. Teploty budú atakovať +30 °C. Potom príde zmena

17.09.2023 o 07:01 - Dominik Cenkner

Znie to možno neuveriteľne, ale pred nami je už tretia septembrová nedeľa. Počasie sa však správa, akoby sme boli na začiatku leta.

Čaká nás vyvrcholenie série veľmi teplých dní. Teploty budú atakovať +30 °C. Potom príde zmena
Ilustračné foto, zdroj: Rastislav Haleš

Synoptická situácia pre dnešný deň je pomerne jednoduchá. Od severovýchodu bude do našej oblasti aj naďalej zasahovať tlaková výš. 

Dnes teda bude jasno až polooblačno, v priebehu dňa miestami aj zväčšená oblačnosť. Ojedinele treba počítať s prehánkami alebo dažďom. 

Ráno a dopoludnia sa bude miestami tvoriť hmla alebo nízka oblačnosť. Jazdite preto opatrne.

Naďalej bude veľmi teplo

Maximálna denná teplota v nedeľu vystúpi v rozmedzí od +24 °C do +29 °C. Chladnejšie bude len na Orave, Liptove, Spiši a Horehroní, a to okolo +22 °C. 

Na to, že ide už o tretiu nedeľu v mesiaci september bude veľmi teplo. Miestami bude denná teplota aj o 7 °C vyššia oproti dlhodobému priemeru.

Rozdiel teploty oproti dlhodobému priemeru, zdroj: meteologix.com
Rozdiel teploty oproti dlhodobému priemeru, zdroj: meteologix.com

Pocitovú teplotu bude zvyšovať aj vietor. Fúkať bude z juhu až juhovýchodu s rýchlosťou do 5 m/s.

Od zajtra mierne ochladenie a postupne aj dážď i búrky

Na začiatku nového pracovného týždňa sa naše územie bude nachádzať v južnom teplom prúdení medzi tlakovou nížou nad severozápadnou Európou a priľahlým Atlantikom a tlakovou výšou nad východnou Európou.

Teploty mierne poklesnú a najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji sa vyskytnú prehánky či dážď. Výraznejšia zmena nás čaká od utorka. 

To už cez našu oblasť postúpi studený front spojený s tlakovou nížou. Postupne sa na mnohých miestach rozprší a vylúčené nie sú ani búrky. O všetkom dôležitom vás budeme informovať, pre nedočkavcov ponúkame našu predpoveď počasia.

Reklama MediaAd