FOTO: Vo Francúzsku obalili vinice ľadom, aby ich ochránili pred mrazmi

Francúzsko Veronika Salayová

Nízke teploty a nočné mrazy neobišli v týchto dňoch ani Francúzsko, kde vinári zabojovali proti ničivým mrazom na prvé počutie možno nevšedne – ľadom. 

Vo francúzskych viniciach bojujú proti nočným mrazom zaujímavou technikou, ktorá sa niektorým môže zdať ako veľmi nevšedná a prekvapivá.

Obaľovanie viníc ľadom je totiž účinnou metódou, ako ochrániť úrodu pred nízkymi teplotami. Vo viniciach vo Francúzsku použili túto techniku aj v noci z pondelka na utorok, aby ochránili svoje cenné národné bohatstvo. 

Ako to funguje?

Na vinice sa jednoducho kropí voda, ktorá zamrzne a spraví ochranný obal na výhonkoch. Vystreknutá voda zamrzne a pri mrznutí vytvorí tzv. ochranný kokón.

Zmena skupenstva vody vyprodukuje teplo a udrží teplotu 0 °C medzi výhonkom a vrstvou ľadu. Táto metóda dokáže ochrániť vinice až do nočných mrazov približne -7 °C. 

Tento objav nie je novinkou

V každom prípade ide o zaujímavý objav, ktorý začal byť používaný už pred niekoľkými rokmi v Bordeaux ako paralela určitých zaužívaných a drahých spôsobov. 

Navyše ide o ekologický princíp ochrany na rozdiel od niektorých ostatných metód.

Francúzi si svoje vinice nesmierne vážia a podarilo sa im nájsť účinný spôsob, ako svoje budúce víno uchrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ktoré ich v jarných mesiacoch trápia. 

Proti silným mrazom zabojovali počas uplynulej noci aj naši slovenskí ovocinári, hoci tie týmto spôsobom, ale o niečo tradičnejším – parafínovými sviecami. Viac sa môžete dočítať v našom článku

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd