Horúci začiatok leta v Kanade. Teploty sa vyšplhali nad +40 °C

Dominik Cenkner

Kanada nie je len miestom častých mrazov, ale ako ukazujú aj posledné dni, tiež vie byť miestom, kde teploty vystrelia nad +40 °C.

Kanada nie je len miestom nekonečných zasnežených plání, väčšinou, niekedy až celoročne, zamrznutého oceánu a treskúcich mrazov. Počas letných mesiacov sa obyvatelia Kanady potýkajú aj s vlnami horúčav.

Jednu prežili aj v uplynulých dňoch. Nechýbalo veľa a prepisovali by sa aj absolútne maximá. Len pre pripomenutie, maximum činí +45,0 °C a namerali ho 5. júla v roku 1937 v Yellow Grass.

Posledná vlna horúčav začala v utorok 1. júna. V Severnej Amerike najvyššie popoludňajšie teploty vystúpili na +20 °C až +35 °C. Kanadský Pemberton hlásil +34,6 °C, čo bol najteplejší 1. jún od roku 1909.

Nasledujúci deň tropické teploty pokračovali. Teplo už bolo nielen v Britskej Kolumbii, ale aj v ďalších provinciách. Hlavne v Alberte, a Saskatchewane. Napr. v Outlooku teplota vystúpila na +32,0 °C, čo bolo takmer o dva stupne viac než v roku 1956.

Teplo pokračovalo aj v ďalších dňoch

Prvými dvoma júnovými dňami však teplé počasie neskončilo. Práve naopak. Teploty stúpali ešte vyššie.

Na juhu kanadskej provincie Manitoba v piatok, teda včera, na troch staniciach namerali vyše +40 °C. Stanica Gretna hlásila +41,3 °C.

Len pre zaujímavosť, v rovnakej oblasti namerali aj májový rekord, a to +42,2 °C. Stalo sa tak ešte v roku 1934.

Na Slovensku si na podobnú vlnu horúčav ešte nejaký ten čas počkáme. Dnešné teploty u nás len atakovali +30 °C a ani v nasledujúcich dňoch sa výraznejšie oteplenie neočakáva.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd