Máte poslednú šancu vidieť kométu Nishimura. Objaví sa až v roku 2431

13.09.2023 o 20:09 - Zuzana Macháčová

Ak chcete ešte vidieť novoobjavenú kométu Nishimura na vlastné oči, tento týždeň máte pravdepodobne poslednú šancu.

Máte poslednú šancu vidieť kométu Nishimura. Objaví sa až v roku 2431
Zdroj: Petr Horálek

Už len tento týždeň je možnosť vidieť novoobjavenú kométu Nishimura na vlastné oči. V skutočnosti má kométa C/2023 P1 Nishimura už len niekoľko dní, kým sa priblíži k Slnku. Potom už v ranných hodinách pred úsvitom nebude viditeľná.

Ak ju chcete vidieť skôr ako zmizne na nasledujúcich 400 rokov (odhadovaná obežná doba je 435 rokov), musíte vstať skoro ráno, ešte predtým ako vyjde Slnko.

Kedy a kde ju uvidíte?

Kométu najlepšie a najľahšie spozorujete v skorých ranných hodinách okolo 4:00 hod. na severovýchodnej oblohe v blízkosti súhvezdia Leva. Na pozorovanie je vhodné použiť malý ďalekohľad.

Aktuálne v týchto dňoch je kométa k nám najbližšie. Míňa nás vo vzdialenosti asi 125 miliónov kilometrov.

Na oblohe bude najviac svietiť 17. septembra, pretože by mala dosiahnuť magnitúdu 5. Znamená to, že ju budeme môcť veľmi dobre vidieť aj voľným okom. 

Objavená pred mesiacom

Čím sa viac približuje k Slnku, tým je stále jasnejšia a stáva sa tak ľahším cieľom pre fotografovanie, preto už nezaváhajte a poponáhľajte sa, aby ste ju ešte videli.

Kométu C/2023 P1 Nishimura len pred necelým mesiacom, konkrétne 12. augusta, objavil amatérsky astronóm Hideo Nishimura z Japonska. 

Reklama MediaAd