Počas noci fúkal extrémny vietor. Pod Tatrami až 150 km/h !

Ľubomír Franko
Počas noci fúkal na mnohých miestach veľmi silný vietor. V okolí Popradu dosiahol silu orkánu

Počas noci na severe naďalej intenzívne snežilo. Na Kysuciach sa výška snehu aktuálne pohybuje aj cez 60 centimetrov. Počas noci však fúkal aj extrémny vietor. Ten komplikoval situáciu v Doprave, no hlásené boli viaceré cesty, ktoré boli neprejazdné kvôli vyvrátenym stromom.

V Poprade až do 150 kilometrov za hodinu !

Najsilnejší vietor fúkal pod Tatrami. V Poprade, na stanici Gánovce dosiahol náraz vetra medzi 4:00 až 7:00 až 147,7 km/h ! Táto hodnota je naozaj extrémna, keďže voľný pohyb osôb bol komplikovaný už pri rýchlosti 100 km/h. V nárazoch tak sila vetra v Poprade dosahovala silu orkánu. Išlo jednoznačne o suchý padavý vietor, známy ako ,,bóra". Počas nárazu vetra totiž stúpla teplota a výrazne klesla vlhkosť vzduchu, čo vidno aj na priloženom grafe. Na priloženej tabuľke môžte pozorovať až dva časy s nárazom vetra 41 m/s (147,7 km/h). Silno fúkalo aj v Bratislave. V Ivanke bol zaznamenaný náraz vetra o sile 97,3 km/h (27 m/s).

V prvom prípade išlo o klasický náraz západného vetra, v druhom išlo už o takzvanú bóru. Počas druhého prípadu medzi 6:00 a 7:00 sa vietor zmenil zo západného na severozápadný. Prechádzal cez hrebeň Tatier a na juhovýchodnej strane sa výrazne vysušoval, čo videlo ku klesaniu vlhkosti, nárastu rýchlosti vetra a k zvýšeniu teploty.

Vietor spôsobil rozsiahle komplikácie v doprave

Silný vietor spôsoboval vážne komplikácie v železničnej doprave. Veľký počet vlakov na území Slovenska aktuálne mešká, pričom niektoré aj viac ako 300 minút. Najhoršie situácia je pod Tatrami, kde bola počas noci prerušená doprava a vlaky tam aktuálne naberajú 10 až 150 minútové meškanie. ,,Prerušenie dopravy na tomto úseku spôsobil v nočných hodinách náraz vlaku EN 442 Bohemia do spadnutého stromu, v dôsledku čoho bolo značne poškodené trolejové vedenie na 1. aj 2. traťovej koľaji." informoval portál Slovakrail.sk. Pod Tatrami však naďalej intenzívne sneží a leží tam už približne 40 centimetrov snehu. Aktuálne vlaky stále naberajú meškanie, kvôli nutnosti použitia dieselových lokomotív, keďže trakčné vedenie je absolútne nepoužiteľné.


aktuálne meškania vlakov

V mnohých oblastiach naďalej fúka vietor a neprejazdné sú hlásené stále nové a nové úseky. Neprejazdná je aj trať zo Štrby na Štrbské pleso, či úsek Kráľová Lehota - Východná. Vietor by popoludní mal začať ustávať, no dovtedy treba rátať s komplikáciami. Mnohí sa aktuálne pýtate, či v Tatrách nepadajú stromy ako tomu bolo v roku 2004. Obavy sú v tomto prípade na mieste a kalamita je možná. Pravdepodobne však nebude v takom rozsahu ako tá pre 12-timi rokmi.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd