Štvrtok sa na Slovensku niesol v znamení intenzívnejších zrážok a lokálnych búrok. Tie zasiahli aj obec Jarovnice a teda aj najväčšiu rómsku osadu na Slovensku. Viacerým obyvateľom živel poškodil skromné príbytky, voda však spláchla najmä množstvo odpadu.
Studený front, ktorý vo štvrtok prechádzal cez naše územie, priniesol na viaceré miesta početné zrážky a búrky. Aj keď búrky neboli tak intenzívne ako sa predpokladalo, predsa len spôsobili množstvo problémov a škôd.
Pod vodou sa ocitli viaceré časti miest i obcí naprieč krajinou. Informovali sme vás napríklad o Seredi, Bánovciach nad Bebravou a pod vodou skončila aj obec Rišňovce v Nitrianskom okrese.
Aby toho nebolo málo, na Slovensku sa s veľkou pravdepodobnosťou vyskytla aj tromba. Tromba je silný atmosférický vír, podobný tornádu, ktorý sa však nedotkne zeme.
Vo večerných hodinách potom búrky robili problémy aj na východe Slovenska. Na ceste neďaleko Košíc silný vietor vyvrátil strom priamo na cestu.
Nebola potrebná ani búrka. Výdatné zrážky sa prehnali aj obcou Jarovnice v okrese Sabinov. Obec je známa tým, že je tam situovaná najväčšia rómska osada na Slovensku.
Voda zasiahla aj spomínanú osadu, kde poškodila skromné príbytky miestnych. Oveľa väčšie problémy však spôsobil nahromadený odpad z celej osady, čo dokazuje aj video v úvode článku.
Pripomeňme, že podľa Atlasu rómskych komunít z roku 2019 žije v tejto obci približne 6 000 Rómov, čo predstavuje viac než 80 % miestneho obyvateľstva. Osada je jednou z najväčších vidieckych rómskych komunít v strednej Európe.
Dlhodobým a vážnym problémom v Jarovniciach je práve nakladanie s komunálnym odpadom, najmä v marginalizovaných častiach obce. V osade často chýbajú dostatočné kapacity na zber odpadu, mnohé domácnosti nemajú vlastné nádoby a odpad sa preto hromadí v okolí obydlí a pri potoku Malá Svinka. V minulosti boli zaznamenané prípady nelegálneho spaľovania odpadu a častého znečisťovania miestnych vodných tokov.
V roku 2024 environmentálna mimovládna organizácia Priatelia Zeme – SPZ upozornila na nečinnosť samosprávy v otázke nakladania s odpadom. Po ich podnete Slovenská inšpekcia životného prostredia zistila viaceré pochybenia zo strany obce vrátane porušovania ohlasovacej povinnosti a nedostatočného zabezpečenia vývozu odpadu. Obec následne prijala opatrenia – odstránila odpad z potoka a rozšírila distribúciu zberných nádob.
Napriek tomu sa problém neustále vracia. To len svedčí o potrebe trvalého a systémového riešenia nakoľko každé väčšie zrážky či búrka, môžu obdobný problém spôsobiť opäť.