Sneží aj v Chorvátsku. Diaľnice zasypal sneh

Dominik Cenkner

Nielen časť Slovenska sa dnes zobudila do bieleho rána. Nepriaznivé počasie hlásia aj v Chorvátsku, kde sneh spôsobuje viacero problémov na cestách.

Zimné počasie zasiahlo viaceré krajiny Európy, Slovenska nevynímajúc. Od nočných hodín u nás sneží, pričom na východe spadlo miestami aj okolo 10 cm čerstvého snehu.

Problémy hlásia aj iné krajiny. Dokonca tie, ktoré sú na juhu Európy ako napr. Chorvátsko.

Nepriaznivé počasie zasiahlo či ešte len zasiahne celú krajinu. Kým v okolí Záhrebu to je husté sneženie, inde sú to zmiešané prehánky, pričom na Dalmácii nie sú vylúčené ani búrky.

Okrem toho sa počas dnešného dňa na Jadrane očakáva aj silná bóra. Bóra je silný, padavý, severný až severovýchodný vietor, ktorý sa vyskytuje na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie. V Chorvátsku ho poznajú ako veľmi nebezpečný vietor, ktorý môže fúkať s rýchlosťou až 150 km/h.

Nepriaznivé podmienky na cestách

Chorvátsky autoklub HAK už ráno upozorňoval vodičov, aby si na cestách dávali pozor. V centrálnej a severozápadnej časti Chorvátska totiž už od rána sneží.

Niekoľko dopravných nehôd sa stalo aj na diaľniciach. Viacero úsekov je ťažko prejazdných.

Za zmienku stojí napr. diaľnica A1, konkrétne úsek na 100. kilometri v smere na Záhreb, kde musela polícia znížiť povolenú rýchlosť na 40 km/h. Niekoľko nehôd sa stalo aj na diaľnici A2 a rýchlosť znížená na 60 km/h je aj v úseku diaľnice A6.

Kompetentní preto upozorňujú vodičov, aby v spomínaných oblastiach počítali s nutnou zimnou výbavou svojich vozidiel. Na záver len dodáme, že počasie by sa malo v Chorvátsku upokojiť vo večerných hodinách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd