V Rakúsku zachytili zaujímavý halový jav zvaný aj ako falošné slnko. Viete o čo ide?

Dominik Cenkner

V uplynulých týždňoch sme vám priniesli niekoľko článkov o zaujímavých javoch. Tie sa podarilo zachytiť nielen v okolitých krajinách, ale aj priamo u nás, na Slovensku. Zdá sa, že ani december nebude výnimkou.

Najskôr to bol, ešte v októbri, Brockenov prízrak v Maďarsku. Konkrétne na treťom najvyššom vrchu krajiny, na Galyatető. Neskôr sa „prízrak“ objavil aj na Slovensku, a to dokonca až dvakrát.

Začiatkom novembra ho zachytil čitateľ Ľuboslav, potom neskôr, uprostred novembra, aj pani Martina. Práve v druhom prípade však bol zrejme najkrajší zo všetkých spomínaných, keďže sa ho podarilo zachytiť vo Vysokých Tatrách. Aby toho nebolo málo, koncom mesiaca v Rakúsku pozorovali aj tzv. Hole-Punch, teda dieru v oblakoch.

Práve v spomínanom Rakúsku zachytili pred pár dňami aj jav, ktorý sa v meteorológii označuje ako parhelion. Ľudovo sa mu hovorí aj slnečný pes, alebo falošné slnko. O čo vlastne ide?

Je to vlastne je atmosférický optický jav, ktorý pozostáva z jasného bodu na jednej alebo na oboch stranách Slnka. Dva slnečné psy často lemujú Slnko v rozmedzí 22 ° halo.

Tento jav môžeme uvidieť v takmer vo všetkých kútoch sveta, v ktoromkoľvek ročnom období. Najlepšie podmienky na jeho „vznik“ sú však vtedy, ak je slnko blízko obzoru. Ak sa vám ho preto podarí zachytiť, určite sa s tým pochváľte na našom facebooku.

Spomínanému fotografovi sa podarilo zachytiť aj ďalšie krásne zábery. Pozrieť si ich môžete v priloženej fotogalérii.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd