Brazílski vedci chcú do voľnej prírody vypúšťať geneticky modifikované komáre. Očakáva sa, že tento hmyz zníži rýchlo rastúci výskyt horúčky dengue v krajine.
V januári a februári tohto roka bolo v Amerike zaznamenaných takmer 1,5 milióna prípadov horúčky dengue. Podľa správy, ktorú zverejnila Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO), je to o 226 % viac prípadov nákazy ako v rovnakom období v roku 2023. Len v Brazílii bolo hlásených viac ako 186 000 prípadov tohto ochorenia.
Vo februári úrady v Riu de Janeiro vyhlásili stav ohrozenia verejného zdravia po tom, ako bolo od začiatku roka 2024 v meste hlásených viac ako 42 000 prípadov horúčky dengue.
Tvárou v tvár rastúcemu počtu prípadov brazílske úrady testujú alternatívne prístupy na kontrolu šírenia ochorenia. Okrem uvedenia vakcíny na trh vypustia do voľnej prírody geneticky modifikované komáre.
Hmyz vyvinula biotechnologická spoločnosť Oxitec. Spoločnosť vyšľachtila samcov komára Aedes aegypti, ktorí sú nositeľmi génu vedúceho k vyhubeniu samičieho potomstva. Horúčka dengue sa šíri výlučne uštipnutím samičiek komára A. aegypti, takže prítomnosť geneticky modifikovaného hmyzu v regióne môže pomôcť znížiť počet škodcov, ktorí prenášajú vírus na ľudí.
Podľa Natalie Ferreirovej, riaditeľky spoločnosti Oxitec v Brazílii, by takéto opatrenie mohlo znížiť populáciu A. aegypti až o 90 %. Spoločnosť Oxitec vypúšťa geneticky modifikované komáre vo viacerých mestách v Brazílii vrátane mesta Suzano v štáte São Paulo, kde bol vo februári tohto roku vyhlásený stav ohrozenia kvôli horúčke dengue.
Brazília nie je prvou krajinou, ktorá dostala komáre navrhnuté spoločnosťou Oxitec. V roku 2021 boli geneticky modifikované komáre A. aegypti prvýkrát vypustené v USA s cieľom znížiť počet voľne žijúcich komárov spôsobujúcich ochorenie v oblasti Florida Keys.
Dengue je ochorenie spôsobené vírusom dengue. Medzi jej príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov a charakteristická vyrážka podobná vyrážke pri osýpkach. Ochorenie môže viesť k život ohrozujúcej hemoragickej horúčke. Vírus prenáša niekoľko druhov komárov patriacich do rodu Aedes, najmä Aedes aegypti.
Na horúčku dengue neexistuje žiadny špecifický liek. Choroba sa lieči symptomaticky antipyretikami, kvapkami a v ťažkých prípadoch transfúziou krvi.
Takmer polovica svetovej populácie žije v oblastiach ohrozených infekciou dengue. V Brazílii je choroba endemická, čo znamená, že neustále cirkuluje v prostredí. V rokoch 2003 až 2019 bolo v krajine zaznamenaných viac ako 11 miliónov prípadov tohto ochorenia.
Najviac prípadov horúčky dengue sa v Brazílii zvyčajne vyskytuje počas obdobia dažďov, ktoré trvá od októbra do mája. Neobvykle veľké epidémie sa však vyskytujú približne každé tri až štyri roky.