Tlaková níž Thorvi. Do Európy prinesie dážď aj sneh

25.09.2022 o 17:11 - Veronika Sádovská

Severne od Islandu sa prehlbuje nová tlaková níž. Do Európy prinesie sneh aj dážď. Ovplyvní počasie aj u nás.

Severne od Islandu sa prehlbuje ďalšia tlaková níž, ktorá ovplyvní počasie aj v našej oblasti. Prinesie nám ďalšie zrážky a chladné počasie.

Túto tlakovú níž pomenovali vedci zo Slobodnej univerzity Berlín menom Thorvi. Thorvi bude ovplyvňovať počasie v Európe nasledujúce dni.

Najviac ovplyvní Island a Nórsko

Najvýraznejšie zasiahne práve Island, kde sa očakáva silné sneženie, ale aj prudké nárazy vetra, ktoré budú mať až hurikánové hodnoty.

Na východe tohto ostrova očakávajú extrémny vietor o rýchlosti 20 až 30 m/s. čo predstavuje rýchlosť do 110 km/h a v nárazoch môže dosiahnuť asi 160 km/h.

Keďže sa níž formuje na severe, vďaka nej prenikne na Island aj neskôr do Európy znova chladný severný a vlhký vzduch. To znamená ochladenie a ďalšie zrážky. Okrem Islandu čaká snehová nádielka aj Nórsko.

Postupne prenikne aj k nám

Postupne bude začiatkom týždňa postupovať táto tlaková níž na juh do vnútrozemia Európy. Postupne ju začneme pociťovať aj v našej oblasti. Ako prví susedné krajiny ako Česko a neskôr aj my.

V utorok cez strednú Európu prenikne spolu so studným frontom, ktorý prinesie ochladenie aj dážď. Do hôr môže priniesť ďalšie sneženie.

Keďže bude k nám prúdiť studený a vlhký vzduch, rána môžu byť chladné, dokonca aj s miernymi prízemnými mrazmi. Ovplyvňovať nás prestane koncom pracovného týždňa.