Vedci už vedia, AKO kliešte skáču na človeka. V tieto dni sú mimoriadne aktívne

Vedci už vedia, AKO kliešte skáču na človeka. V tieto dni sú mimoriadne aktívne
Ema Bazhaykin

Ani vy neviete pochopiť, ako na vás dokáže malinký kliešť vyskočiť hoci aj počas krátkej prechádzky v prírode? Po tomto objave vedcov sa už čudovať nebudete.

Začína sa sezóna pekných teplých dní, prechádzok v prírode či vylihovania v tráve. Tieto prijemné kratochvíle vám však môžu narobiť aj poriadne problémy, najmä ak si domov z prírody odnesiete nechceného parazita 

Kliešť môže byť pôvodcom boreliózy, kliešťovej encefalitídy či iných ochorení a vyhnúť sa mu v prírode je naozaj neľahká úloha. Niet sa čomu čudovať, na človeka dokáže vyskočiť skutočne šikovným spôsobom.

Na jar buďte mimoriadne ostražití

Kliešte sú práve v tieto dni mimoriadne aktívne, keďže aktuálne prebieha jeden z 2 vrcholov aktivity kliešťov v rámci roka (druhý býva na jeseň), informuje Český hydrometeorologický ústav.

Dôvodom je, že títo „malí upíri“ milujú listnaté a zmiešané lesy. Ich obľúbeným domovom sú aj húštiny alebo vysoká tráva, kde majú ideálnu vlhkosť po celý deň.

 
 

 

Obzvlášť obľúbené sú pri kliešťoch okraje lesov, kde si môžu užívať svoj obľúbený polotieň. Ten im zabezpečuje, že ich nepostihne ani príliš veľké vlhko, ani sucho.

A práve sucha sa kliešte boja úplne najviac. Preto aj počas horúceho leta ich aktivita slabne a viac si na nás trúfnu zase na jeseň.

A kde sa kliešťom nedarí? Oveľa menej ako iné lesy lákajú kliešte tie ihličnaté, obzvlášť keď sú bez podrastu.

Škrt cez rozpočet im urobíte nielen prechádzkou medzi ihličnanmi, ale tiež pokosením trávy. A radosť kliešťom neurobíte ani vhodným oblečením – hodia sa pevné topánky alebo hladké svetlé látky po ktorých sa nepozvaní hostia skĺznu a ak sa udržia, ľahko ich uvidíte.

Otázkou však zostáva, ako sa také malé stvorenie dokáže tak šikovne dostať na človeka, aj keď lesom či lúkou čo i len rýchlo prebehnete.

Odpoveďou je statická elektrina

Nová štúdia ukazuje, že kliešte majú jednoduchý spôsob, ako sa prichytiť na svojich hostiteľov.

 

Výskum publikovaný v časopise Current Biology Journal ukazuje, že kliešte sa dokážu pohybovať vzduchom pomocou statickej elektriny a tento statický náboj využívajú na prichytenie sa na ľudí a zvieratá.

Ďalšie nedávne štúdie ukazujú, že kliešte nie sú jediným druhom, ktorý využíva statickú elektrinu na nájdenie svojich hostiteľov – dokonca aj niektoré druhy hlíst používajú túto techniku ​​na zacielenie na čmeliaky. 

Ako to teda funguje? Kliešte si zvyčajne nachádzajú svojho hostiteľa procesom nazývaným hľadanie. Počas tohto procesu kliešte lezú po steblách trávy alebo sedia na okrajoch listov a čakajú na svoju krvavú pochúťku.

Podnety, akými je oxid uhličitý, teplo a pohyb, slúžia ako stimul, ktorý kliešťa upozorní na potenciálneho hostiteľa. Keď kliešť nájde vhodného hostiteľa, pri prelietaní na neho vylezie. 

V novej štúdii výskumníci zistili, že kliešte tiež využívajú statickú elektrinu na lokalizáciu a prichytenie sa k svojmu hostiteľovi.

 

Keď sa hostitelia pohybujú vzduchom a zemou, prirodzene generujú náboj. Tento náboj je dostatočne silný na to, aby pasívne prilákal kliešte cez vzduchové medzery a mohol im pomôcť prichytiť sa k hostiteľovi.

To je dôležitý objav, pretože to znamená, že kliešte nie sú obmedzené na dosah svojich tiel, ale dokážu sa prichytiť k hostiteľom bez priameho kontaktu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, prehánky
31 °C / 14 °C
Ján
Zajtra
Jasno
35 °C / 14 °C
Tadeáš
Štvrtok
Jasno
37 °C / 13 °C
Adriána
Piatok
Prehánky, búrky
32 °C / 11 °C
Ladislav
Sobota
Polooblačno
28 °C / 11 °C
Beáta
Nedeľa
Skoro jasno
32 °C / 12 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd