Viete, kde všade vedci našli mikroplasty? Už aj v oblakoch

01.10.2023 o 14:00 - Veronika Salayová

Vedci po prvýkrát potvrdili prítomnosť mikroplastov už aj v oblakoch. Ide o smutné zistenie, pretože miera plastového znečistenia už presahuje hranice atmosféry. 

Viete, kde všade vedci našli mikroplasty? Už aj v oblakoch
Ilustračné. Foto: unsplash

V štúdii publikovanej v časopise Environmental Chemistry Letters japonskí vedci zistili, že mikroplasty sú prítomné už aj v oblakoch.

Aby zhromaždili vodu z hmly obklopujúcej vrcholky hôr, ktorých výška sa pohybovala  od 1 300 do 3 776 m n. m., tak japonskí vedci vyliezli na vrcholy hôr Mount Oyama a Mount Fuji.

Tím použil špičkové zobrazovacie metódy na identifikáciu najmenej 9 rôznych typov polymérov a jedného typu gumy vo svojich vzorkách. Pri koncentrácii 6 až 13 kusov na liter mali plasty veľkosť 7 až 94 mikrometrov.

Mikroplasty sú doslova už všade

Nájdené mikroplasty zahŕňali polyetylén, polypropylén, polyetyléntereftalát, polymetylmetakrylát, epoxidovú živicu, polyamid 6, kopolymér etylénu a propylénu alebo zliatinu polyetylén-polypropylén a polyuretán.

Podľa výskumu ide o veľmi smutný objav. Mikroplasty sa doslova nachádzajú už všade. Vyše 10 miliónov ton plastu končí v oceáne, uvoľní sa a dostane sa do atmosféry, čo v budúcnosti spôsobí vážne a nezvratné škody na životnom prostredí. 

Pripomeňme si, že svetoví vedci pri svojich výskumoch objavili veľké množstvo mikroplastov už aj v pľúcach, srdci, krvi, placente a výkaloch ľudí a zvierat. 

Reklama MediaAd