Počasie ako na hojdačke: Najskôr sa výrazne oteplí, aby sa následne ochladilo aj o viac ako 10 °C

13.03.2023 o 06:01 - Dominik Cenkner

Vstúpili sme do ďalšieho pracovného týždňa. Všetci študenti sú po jarných prázdninách už v školských laviciach, maturantov čakajú písomné maturity z vybraných predmetov. A počasie? To bude pripomínať viac apríl než druhú marcovú dekádu.

Počasie ako na hojdačke: Najskôr sa výrazne oteplí, aby sa následne ochladilo aj o viac ako 10 °C
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Počas noci v plytkej brázde nízkeho tlaku vzduchu postúpil cez našu oblasť ďalej na východ teplý front. Počas dňa do strednej Európy veľmi rýchlo od západu postúpi ďalší teplý front. 

Tento frontálny systém bude spojený s tlakovou nížou. Jej stred sa bude presúvať z Britských ostrovov nad južnú Škandináviu.

Pondelok preto prinesie zväčša oblačné až zamračené počasie. Ojedinele bude oblačnosti aj menej. 

Rovnako tak ojedinele treba počítať s mrholením, dažďom alebo dažďom so snehom. Spočiatku môže vo vyšších, lokálne aj v nižších polohách, najmä na východe, snežiť.

Počasie potrápi vodičov na cestách

Noc z nedele na pondelok priniesla na mnohé miesta sneženie, dážď so snehom a lokálne v nižších polohách aj dážď alebo mrholenie. To pri teplotách +5 °C až 0 °C, na strednom Slovensku v kotlinách od -1 °C do -6 °C viedlo k tvorbe poľadovice.

Vodiči s ňou musia počítať až do približne 10. hodiny. Presne dovtedy platí pred poľadovicou výstraha 1. stupňa Slovenského hydrometeorologického ústavu. 

Okrem toho pozor aj na lokálne hmly či vietor. Ten potrápi severné okresy až do utorkovej polnoci. 

Poľadovica sa v pondelok vyskytne na väčšine územia, zdroj: shmu.sk
Poľadovica sa v pondelok vyskytne na väčšine územia, zdroj: shmu.sk

Pondelkové teploty a vietor

Maximálna denná teplota dnes vystúpi v rozmedzí od +5 °C do +11 °C. Teplejšie bude na západe a juhu stredného Slovenska, a to od +11 °C do +17 °C. 

Fúkať bude prevažne južný vietor s rýchlosťou 3 až 9 m/s. Popoludní na severe okolo 12 m/s, lokálne v nárazoch 14 až 23 m/s, čo je v maxime okolo 85 km/h.

Pozor aj na horách. Tam sa očakáva prudký až búrlivý vietor. Nad pásmom lesa dokonca víchrica.

Počasie ako na hojdačke

Dnešný deň a utorok prinesú na Slovensko ďalšiu vlnu oteplenia. Slnečné dni však nateraz nečakajte. Teplý front prinesie zrážky. V utorok s nimi bude treba počítať postupne na mnohých miestach západného a stredného Slovenska.

Vylúčené nie sú ani búrky. Opäť sa rozfúka silný vietor, ktorý v nárazoch bude dosahovať až 90 km/h. V stredu sa opäť výrazne ochladí, keď maximálne teploty vystúpia len do +10 °C.

Informácie o počasí na nasledujúce dni tohto týždňa nájdete v našej sekcii Predpoveď počasia.

Reklama MediaAd