Pozor, riziko ÚPALU je zvýšené. UV index je na Slovensku vysoký

Ema Bazhaykin

Na Slovensku už niekoľko dní po sebe úradujú extrémne horúčavy a aj keď väčšina z nás uprednostňuje prečkať ich v chládku či klimatizovaných priestoroch, sú aj takí, ktorí sa slnku a horúčavám radi vystavujú. To by ste však práve tieto dni robiť nemali.

Ak patríte medzi skalných fanúšikov opaľovania dokonca aj v takých horúčavách, aké nad naším územím panujú v posledných dňoch a vystavovanie sa teplu nepredstavuje záťaž pre váš organizmus, mali by ste si dať v týchto dňoch pauzu.

Práve v tieto slnečné a extrémne horúce dni by pobyt vonku mimo tieňa či bez ochranných prostriedkov mohol byť nebezpečným.

Dnes nás čaká jasné počasie a letné teploty, ktoré sa vyšplhajú na +28 °C až +34 °C. Okrem nebezpečných sprievodných javov, akými sú búrky, ktoré sa budú v priebehu celého dňa tvoriť vplyvom horúčav, nás ale budú čakať aj iné nástrahy.

Práve dnes nás už v poludňajších hodinách čaká vysoký UV index, ktorý bude dosahovať hodnotu UVI 7,7. Ako sa pred takýmto UV žiarením správne chrániť?

 

Dávajte si pozor najmä na poludnie

UV index podľa prognóz pre nízke a stredné polohy dnes dosiahne najvyššiu hodnotu okolo 12:40 h, a to UVI 7,7, čo už je považované za veľmi vysoký index.

V nadmorskej výške od 1 500 metrov nad morom je index ešte vyšší, preto pri pobyte v horách nikdy nezabúdajte na dostatočnú ochranu pred slnečným UV žiarením.

Najvyššie hodnoty bude UV index dosahovať od cca 11:48 h do 13:36 h, kedy sa bude pohybovať od UVI 7,3 do UVI 7,7.

Predpoveď denného chodu UV indexu na 11.7.2024
Predpoveď denného chodu UV indexu na 11.7.2024, zdroj: iMeteo

Ako sa pred slnečným UV žiarením chrániť?

Pri najvyšších UVI hodnotách v poludňajších hodinách medzi 10:00 h až 15:00 h sa treba vyhnúť pobytu vonku, alebo sa zdržiavať v tieni.

V tieni sa uistite, či tieň poskytuje dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením.

 

Chrániť sa môžete v prípade nevyhnutnosti aj odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom či okuliarmi. Ak však aj patríte k milovníkom vypekania na slnku, pamätajte, že v poludňajších hodinách je vždy bezpečnejšou ochranou tieň, než krém na opaľovanie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd