Prečo u nás a v Alpách tak výdatne sneží

15.01.2019 o 00:10 - Peter Minárik

Na našom území máme jednu z najzasneženejších zím za uplynulé roky. V Alpách je snehu ešte viac. V niektorých oblastiach je najviac snehu za 20 rokov. Čo sa deje a prečo je tomu tak ?

Prečo u nás a v Alpách tak výdatne sneží
mapy: BBC

Na našom území sme už dlho nezažili sériu stabilného, slnečného počasia. Naopak, prevládajú oblačné až zamračené dni so zrážkami, pričom na severe výdatne sneží. 

Príčinu treba hľadať v tzv. jet streame alebo v našom jazyku v tryskovom prúdení. Ide o prúdenie vo vysokých výškach. Tryskové prúdenie je vyvolané rozdielom teploty v zemepisných šírkach. 

Uplynulé dni je situácia nasledovná: Zatiaľ čo v oblasti východného Atlantiku prevláda vysokotlakové prúdenie, tak počasie v našej oblasti ovplyvňujú jednotlivé tlakové níže spolu s postupujúcimi frontálnymi systémami.

Naše územie sa tak nachádza prevažne v severozápadnom až severnom prúdení, ktoré je naviac vlhké, keďže vzduch, ktorý k nám prúdi je už nasýtený vlhkosťou nad oblasťou Severného a Baltského mora.

Tento vzduch tzv. kondenzuje na náveterných stranách hôr, čo sú v našom prípade Karpaty a západne od nás Alpy. Výdatné zrážky tak vypadávajú najmä na návetriach. Preto je snehu na Kysuciach a Orave, ktoré sú na náveternej strane výrazne viac ako napríklad na Štrbskom Plese, ktoré je už v závetrí Vysokých Tatier.

Podobná situácia je aj v Alpách. Zatiaľ čo v rakúskych, v nemeckých a vo švajčiarskych Alpách majú rekordnú snehovú nádielku, tak v talianskych Alpách panuje slnečné počasie s nedostatkom prírodného snehu.

Situácia by sa však v najbližších dňoch mala zmeniť, a severozápadné prúdenie vystrieda teplejšie od západu.

Reklama MediaAd