Neďaleko Santorini sa začala včera znova triasť zem. Podľa niektorých predpokladov je možné, že každú chvíľu dôjde k erupcii podmorskej sopky v Egejskom mori. Toto všetko sa tam deje.
Počas včerajšieho valentínskeho dňa začali zaznamenávať seizmografy na ostrove Santorini (juhozápadne od Kolumba) a na ostrove Ios (severovýchodne od Kolumba) trvalý seizmický roj. Ide o spazmický typ otrasov, pravdepodobne s epicentrom v oblasti sopky Kolumbo alebo jej okolí.
Podľa odhadov dosahuje magmatický žilný systém, ktorý v posledných dňoch preniká do zemskej kôry, dĺžku asi 30 km. Okolité ostrovy Amorgós a Santorini vykazujú výraznú deformáciu povrchu, čo značí, že magma pod povrchom sa hýbe.
Zaujímavosťou je to, že po silnom poslednom otrase s magnitúdou 5,1 sa seizmická aktivita výrazne znížila. Nemusí to však znamenať to, že zemetraseniam je koniec. To je len jedna možnosť.
Tá druhá pripomína známe porekadlo, že ide o "ticho pred búrkou". Mohlo dôjsť k výraznému zlomu a otrasy spôsobili prasknutie podzemných hornín, keď sa magma začala pohybovať kvôli dekompresii. Tento nový seizmický roj, ktorý je sprevádzaný aj tremorom, je jasným signálom, že magma sa začala hýbať.
Tremor je vlastne hluk vznikajúci pohybom magmy, ktorý rozpúšťa horninu, preniká úzkymi priestormi, a spôsobuje rezonancie a vibrácie, ktoré sa šíria trhlinami v kôre. Pokiaľ so sebou magma nesie kamene alebo pevnejší materiál, môže to vytvárať typický zvuk podobný podzemnej rieke unášajúcej kamene. Na seizmografoch sa tremor javí ako kontinuálny signál.
Rovnaký jav bol pozorovaný pri erupciách na ostrovoch El Hierro a La Palma. Krátko pred erupciou, po intenzívnom období seizmických rojov a tremorov ako je tento, sa aktivita na chvíľu upokojila, než začali harmonické tremory, ktoré signalizovali nevyhnutnú erupciu v priebehu niekoľkých hodín. Preto je možné včerajšie signály považovať za indikátory pokročilej magmatickej alebo eruptívnej aktivity tesne pod povrchom.
V súčasnosti je pravdepodobnosť erupcie vo vodách Egejského mora veľmi vysoká, takmer bezprostredná. Na základe týchto spazmických tremorov by k erupcii mohlo dôjsť každú chvíľu a to dokonca už počas najbližších 24 až 48 hodín. Napriek tomu však nemožno vylúčiť, že vývoj bude iný ako u spomínaných sopiek. Každý vulkán má svoje špecifické správanie, a proces môže trvať dlhšie.
V reakcii na túto situáciu grécka vláda vyhlásila stav núdze na ostrove Ios prostredníctvom Generálneho sekretariátu pre civilnú ochranu, aby bola pripravená na možné silnejšie prejavy vulkanickej aktivity.
Je tu aj ďalší znak blížiacej sa erupcie. Niekoľko tisíc kilometrov odtiaľto, v oblasti východoafrického riftu v Etiópii, došlo takisto včera k silnému zemetraseniu s magnitúdou 6,0.