Nevšedný objav v Tatrách. Jar už zavítala aj do vyšších polôh

Nevšedný objav v Tatrách. Jar už zavítala aj do vyšších polôh
Veronika Sádovská

Jar postupne prichádza a začíname to už pozorovať aj v našich veľhorách. Pracovníci TANAPu našli vo vyšších polohách jasného posla jari.

 

Pracovníci Správy Tatranského národného parku zaregistrovali vo výškach nad 1 200 metrov rastlinku, ktorá nám všetkým pripomína prichádzajúcu jar. Začali tam rásť a kvitnúť snežienky.

Snežienky nad Ždiarom

Jar tak už prichádza aj do vyšších polôh. Konkrétne tieto rastlinky zaregistrovali vo výške 1 200 metrov nad obcou Ždiar. Keďže máme za sebou mimoriadne teplé mesiace, aj v našich veľhorách prišlo oteplenie o niečo skôr ako býva zvykom.

 

„V najstaršom slovenskom národnom parku nie je snežienka jarná taká bežná ako v južnejších častiach Slovenska, kde rastie najmä v lužných a vlhkejších lesoch," uvádza Správa TANAP-u.

V Tatrách ju môžeme nájsť na lúkach, v lesnom poraste, ale rastú aj v mnohopočetných populáciách na skalných rímsach v ťažko dostupnom teréne.

Tento typický jarný kvietok bol zákonom chránený do roku 2003, kedy dlhé obdobie bol z chránených druhov vyňatý. Avšak pripomíname, že snežienka je znova od roku 2021 chránená. Ich spoločenská hodnota je zákonom stanovená na 200 eur.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd