Silný výbuch obávanej sopky vystrašil Talianov. Došlo k intenzívnej erupcii

25.09.2023 o 13:20 - Veronika Salayová

Dnes ráno došlo k intenzívnemu výbuchu sopky Stromboli na Liparských ostrovoch v Taliansku. Sopka vychrlila lávu a sopečný prach do výšky niekoľko sto metrov. 

Silný výbuch obávanej sopky vystrašil Talianov. Došlo k intenzívnej erupcii
Stromboli. Foto: Volcano Discovery

K veľmi intenzívnej explózii došlo dnes ráno na sopke Stromboli na Liparských ostrovoch, oznámil taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie.

K výbuchu došlo v pondelok ráno o 8:28 hod. Hustý čierny sopečný popol a prach stúpal do výšky niekoľko stoviek metrov a bol dobre viditeľný aj z Panarey a Lipari.

Silnejší výbuch než zvyčajne

Dnešná erupcia však bola podľa Volcano Discovery silnejšia ako priemerná veľkosť a intenzita výbuchov na tejto sopke.

Zo záberov termálnej webovej kamery sa však zdá, že k erupcii došlo z oblasti severného krátera, čo spustilo malý výlev lávy na vonkajší horný svah Sciara del Fuoco.

Termokamera na Stromboli. Zdroj: VolcanoDiscovery
Termokamera na Stromboli. Zdroj: Volcano Discovery

V súčasnosti nie sú žiadne správy o škodách, prípadne zraneniach v dôsledku náhlej erupcie, avšak informácií je zatiaľ málo vzhľadom na to, že k erupcii došlo len nedávno.

Stromboli je jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi

Stromboli je jednou z najaktívnejších sopiek na svete a vulkán je známy svojimi zvyčajne malými, ale pravidelnými výbuchmi, ktoré vyvrhujú žiariacu lávu z niekoľkých prieduchov vo vnútri krátera na vrchole. 

Táto činnosť prebieha už najmenej 2 000 rokov v kratších alebo dlhších intervaloch od 2 do 20 rokov. Aj na základe tejto sopky pochádza označenie strombolská erupcia, ktorá značí relatívne pokojný typ erupcie.

Reklama MediaAd