Vedcov prekvapilo zemetrasenie v Maroku. Neuveríte, o koľko sa posunula zem

14.09.2023 o 15:30 - Veronika Salayová

Minulotýždňové silné zemetrasenie v Maroku spôsobilo niekoľkocentimetrový posun zeme v horizontálnom aj vertikálnom smere. Satelitné údaje odhalili presnú deformáciu zeme. 

Vedcov prekvapilo zemetrasenie v Maroku. Neuveríte, o koľko sa posunula zem
Ilustračné. Foto: Canva

V noci 8. septembra zasiahlo vnútrozemské oblasti Maroka silné zemetrasenie s magnitúdou 6,8, ktoré spôsobilo rozsiahle škody a tisíce obetí a zranených. Naďalej prebiehajú pátracie práce, no šanca na nájdenie preživších je už takmer nulová. 

Odborníci vysvetlili, že zemetrasenie nastalo prevažne kompresným pohybom zeme v súlade s rozsiahlou deformáciou pohoria Atlas. Zároveň sa im podarilo pomocou špeciálnej techniky získať mapu povrchového posunu na základe cenných satelitných informácií. 

Posun o niekoľko centimetrov

Aplikovaním tejto špeciálnej techniky InSAR (Synthetic Aperture Radar Interferometry) a údajov získaných európskym satelitom Sentinel-1 pred a po udalosti systém automaticky vygeneroval mapu povrchového posunu vyvolaného zemetrasením. 

Je pomerne bežné, že zem veľmi mierne klesá a stúpa, najmä v oblastiach sveta, ktoré sú náchylné na zemetrasenia. Satelity tak sledujú často veľmi jemné zmeny nadmorskej výšky na povrchu. Keď však satelit preletel v pondelok nad oblasťou Maroka, zmeny tentoraz neboli jemné, ale zmena povrchu zeme sa pohybovala vo vyšších číslach.

Vygenerovaná mapa presne ukazuje, že zem zaznamenala maximálny posun približne 18 cm horizontálne a vertikálne približne -5 cm

Rozloženie posunutia na zlomovej rovine získané z geodetických údajov. Zdroj: Meteoweb
Rozloženie posunutia na zlomovej rovine získané z geodetických údajov. Zdroj: Meteoweb

Mapa následne pomôže vedcom pochopiť, čo sa stalo. Vedci použijú interferometrickú analýzu, aby sa pokúsili pochopiť presné špecifiká zemetrasenia a budúce riziká nebezpečenstva.

Dôležitosť satelitov pri zemetraseniach

Tento výskum je dôležitý, pretože táto konkrétna oblasť nemala veľké zemetrasenie už veľmi dlho. Satelity sú tak v modernej ére čoraz viac nápomocné pri určovaní rozsahu deformácií pri ničivých zemetrasenia. 

Radarová interferometria z vesmíru bola vyvinutá ešte v 90. rokoch minulého storočia, no v posledných rokoch sa viac a viac zdokonalila, čo je aj výsledok výkonnejších počítačov a inteligentnejších algoritmov. 

Za starých čias na to, aby geológovia zhromaždili tie isté informácie, aké teraz poskytuje Sentinel, si museli doslova obuť čižmy a ísť krok po kroku kontrolovať praskliny a merať deformácie zeme. 

Reklama MediaAd