Slovensko aj v sobotu zažilo kalamitnú situáciu. Čo všetko sa dialo a aké budú nasledujúce dni?

Dominik Cenkner

Slovensko na uplynulé dva dni tak skoro nezabudne. Akoby sa zima snažila dohnať všetko, čo v posledných týždňoch a mesiacoch zanedbala. Aj v sobotu sme museli bojovať so snežením, silným vetrom a dokonca sa u nás vyskytla aj jedna búrka.

Priamo cez Poľsko, Ukrajinu až nad Balkán sa počas soboty presúval stred tlakovej níže a práve jej blízkosť priniesla na naše územie okrem ďalšieho sneženia aj veľmi silný vietor.

Počas piatka bolo veterno najmä na horách, no okrem vypnutých lanoviek vietor výraznejšie škody nenapáchal, a to ani v nižších polohách západného Slovenska, kde sa nárazy vetra pohybovali do 80 km/h.

Sobota však už bola diametrálne odlišná. Vietor bol výrazne silnejší a dosiahol dokonca silu orkánu. Škody spôsoboval aj v mestách.

Veterno už od skorých ranných hodín

To, že orkán Pit plánuje naplno ukázať svoju silu, sme mohli vnímať už od rána. Už po siedmej hodine dosahovali nárazy vetra na západe rýchlosť cez 100 km/h. 

Ako sa ľudia začali prebúdzať a vyrážať na cesty, začali sa kopiť prvé výraznejšie problémy. Svoje robil nielen vietor, ale aj sneženie, ktoré bránilo k rýchlejšiemu spamätaniu sa regiónu na severe a severozápade z kalamity z piatka.

Takto to ráno vyzeralo na cestách v Ždiari pri Poprade, zdroj: Kristína Bobulová
Takto to ráno vyzeralo na cestách v Ždiari pri Poprade, zdroj: Kristína Bobulová

Problémy mali nielen vodiči na cestách, ale aj cestujúci, ktorí sa rozhodli využiť vlakovú dopravu. Už ráno Slovenské železnice informovali o úsekoch, kde vlaky jednoducho nepremávali, alebo nabrali výraznejšie meškanie. 

Medzitým u našich južných susedov, v Maďarsku, vyhlásili najvyšší stupeň výstrahy pred vetrom. Ešte pred 9. hodinou totiž dosahoval na severozápade krajiny v nárazoch rýchlosť 111 km/h. 

Predobedom sa situácia ďalej zhoršovala

Vietor však silnel aj na Slovensku, dôkazom čoho boli namerané nárazy na úrovni cez 100 km/h, a to aj neďaleko hlavného mesta - Bratislavy. Vodiči sa napr. na D1 medzi Bratislavou a Trnavou sťažovali na silný bočný vietor

Aby toho nebolo málo, na západe sa vyskytla aj búrka. Udrel pri nej iba jeden blesk, podľa údajov z medzinárodnej siete Blitzortung, ale predsa len. 

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Kým piatok priniesol dopravné problémy najmä v okolí Martina a Ružomberka, kde vodiči stáli v kolónach niekoľko hodín, v sobotu podobnú situáciu zažili na východe. 

Pred 11. hodinou sa na diaľnici D1 v smere od Popradu na Prešov zrazilo osem vozidiel. Nehoda sa našťastie zaobišla bez zranení. 

Cesty na východe boli čím ďalej tým viac ťažšie prejazdné až polícia musela prikročiť k tomu, že niektoré úseky jednoducho zatvorila. 

Hromadná havária 30 áut

Nehoda na diaľnici D1 v smere od Popradu na Prešov bola len malou ochutnávkou toho, čo nasledovalo okolo obeda. Na diaľnici D1 v úseku Spišský Štvrtok - Poprad došlo k hromadnej dopravnej nehode približne 30 áut. Išlo prakticky o rovnaký úsek, len v protismere. 

Aj táto nehoda sa zaobišla bez vážnejších zranení. Následkom toho ale polícia úsek diaľnice uzatvorila. Úsek D1 medzi Mengusovcami a Spišským Štvrtkom je kvôli nepriaznivému počasiu a nehodám obojsmerne uzavretý ešte aj teraz vo večerných hodinách, obchádzka vedie po starej ceste.

Hromadná nehoda na diaľnici pri Poprade, zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj
Hromadná nehoda na diaľnici pri Poprade, zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj

Tisíce domácností bez prúdu

Aj popoludní silný vietor spôsoboval škody a problémy. Vietor vyvracal stromy po celej Bratislave. 

„V celej Bratislave padajú celé stromy, lámu sa konáre, prevracajú bilbordy," priblížil starosta Ružinova Martin Chren. Dobrovoľní petržalskí hasiči odpratávali stromy napríklad na Topoľčianskej ulici či za Ekonomickou univerzitou v Petržalke.

Starosta bratislavskej mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc zas upozornil ľudí, aby do nedele (5.2.) nenavštevovali lesopark, cyklotrasu či miesta, kde sa nachádzajú stromy. 

V súvislosti s nepriaznivým počasím ostali tisíce domácností bez eletrickej energie. Len na strednom Slovensku bolo bez elektriny viac ako 11 000 odberných miest. Poruchy tam vyradili z prevádzky viac ako 300 trafostaníc.

Aj Východoslovenská distribučná spoločnosť (VSD) zaevidovala v sobotu v súvislosti s nepriaznivým počasím spolu 34 porúch na vysokonapäťovej a nízkonapäťovej úrovni. Niektoré domácnosti sa navyše k elektrine tak skoro nedostanú. Energetické firmy musia jednoducho počkať, kým sa situácia upokojí. 

Aj v Bratislave vietor váľal stromy, zdroj: Mestská polícia Bratislava
Aj v Bratislave vietor váľal stromy, zdroj: Mestská polícia Bratislava

Orkán na Chopku

Po 15. hodine informoval Slovenský hydrometeorologický ústav o tom, že priemerná rýchlosť vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra dosiahla na Chopku silu orkánu.

Vietor podľa grafu, ktorý SHMÚ zverejnil, dosiahol po 14.00 h rýchlosť 121 kilometrov za hodinu. Nárazy vetra o sile orkánu sa na Slovensku vyskytujú, dnes sme však zaznamenali aj priemernú rýchlosť vetra o sile orkánu.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Vietor začal slabnúť

Po 16. hodine začal vietor v nižších polohách postupne slabnúť. Počasie však naďalej robilo problémy najmä na východe, kde opäť snežilo. 

Situácia sa začala pomaly zlepšovať v Žilinskom kraji a samotnej Žiline. Podarilo sa tam sprejazdniť väčšinu úsekov. 

Po 21. hodine sú najsilnejšie nárazy vetra zaznamenávané na západe Košického kraja, či v okolí Martina a Ružomberka. Dosahujú rýchlosť okolo 100 km/h.

Samozrejme vietor na horách fúka aj naďalej. Na vrcholoch Vysokých či Nízkych Tatier nárazy dosahujú okolo 120 km/h. 

Nárazy vetra za hodinu o 21:00 h, zdroj: ventusky.com
Nárazy vetra za hodinu o 21:00 h, zdroj: ventusky.com

Medzitým sme vás ešte informovali o tragickom neštastí v susednom Rakúsku. Pri početných pádoch lavín tam zahynuli dvaja ľudia.

Počasie spôsobovalo problémy aj v susednom Česku. Aj odtiaľ hlásia obeť, ale zvieraciu. Vyčíňanie víchrice sa stalo osudným jednému z žriebät koňa Przewalského, ktorého chovali v libereckej ZOO. Spadnutý strom mu spôsobil trieštivú zlomeninu. Zoológovia ho po konzultácii s veterinárom nechali uspať.

Čo nás čaká v ďalšie dni?

Počas nasledujúcich dní bude mať dominantný vplyv na počasie u nás tlaková výš, ktorej stred bude migrovať v oblasti Nemecka, Poľska a Českej republiky. Táto tlaková výš prinesie na naše územie vyjasnenie, no okolo nej k nám začne od severu prúdiť arktický vzduch.

Arktický vzduch prinesie nadchádzajúce dni veľmi mrazivé počasie. Už dnes v noci budú teploty klesať až na -15 °C. Podrobnejšie informácie sme si pre vás pripravili v samostatnom článku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd