Pred 62 rokmi spadla najtragickejšia lavína v Tatrách

- Dolná Lehota
Článok

Dnes je to presne 62 rokov, čo na našom území spadla najsmrtiacejšia lavína v povojnovej histórii Slovenska. Pád lavíny v Nízkych Tatrách pochoval 16 ľudí.

Pred 62 rokmi spadla najtragickejšia lavína v Tatrách
Pád lavíny v Nízkych Tatrách, zdroj: Pohorela.sk

Písal sa 8. marec roku 1956. Lesní robotníci na južnej strane Nízkych Tatier trávili uplynulé dni v horskej chate. Práce boli zastavené pre silné sneženie, ktoré sa v danej oblasti vyskytovalo po celý týždeň. Dodnes si mnohí kladú otázku, prečo vlastne na chate zostali. Práve to sa mnohým stalo osudným.

Na hrebeni Nízkych Tatier spadlo v priebehu niekoľkých dní okolo 1 metra čerstvého snehu. Podmienky v Nízkych Tatrách však každú zimu výrazne ovplyvňuje silný vietor, ktorý sneh prenáša z náveterných na záveterné strany, kde sa sneh hromadí. Toto sa stalo aj nad Dolnou Lehotou v Nízkych Tatrách.

Dopoludnia okolo 10:00 sa odtrhla lavína, ktorej rýchlosť presiahla 200 km/h a pri svojom zosuve urazila vyše 3,5 kilometra. Na čele lavíny sa vytvorila až 30 metrová vrstva snehu. Táto lavína bola taká silná, že stromy vytrhávala s koreňmi a mnoho stromov pri vysokej rýchlosti doslova rozštiepila. 

Lavína dorazila k horskej chate, ktorú strhla. Z 19 osôb sa zachránili len traja. 

VIDEO: Reportáž ČT z pádu lavíny v Nízkych Tatrách