Viac ako 50 metrov vysoký strom v Poľsku sa nachádza neďaleko hraníc so Slovenskom. Viete, kde presne? Máme pre vás tip na letný výlet k našim susedom.
Jedľa strieborná, ktorá je vysoká takmer 56 metrov a rastie v Pieninskom národnom parku, je najvyšším pôvodným stromom v Poľsku. Zistili to vedci z Katedry biodiverzity lesov na Poľnohospodárskej univerzite v Krakove.
Ako uviedla Katedra lesnej biodiverzity Univerzity v Bialystoku na svojom profile na sociálnej sieti, inšpiráciou pre hľadanie najvyšších stromov v Pieninskom národnom parku boli skoršie údaje získané z leteckého lidaru a analýzy Łukasza Wilka z Ústavu Botanika Poľskej akadémie vied v Krakove.
Členovia tímu v rámci výskumu v Pieninskom národnom parku našli a zmerali najvyššiu jedľu v Poľsku, ktorá je zároveň najvyššou spomedzi pôvodných druhov drevín. Výška jedle je 55,86 metra a obvod kmeňa vo výške pŕs je 328 centimetrov.
Počas toho istého výskumu bolo nájdených viac ako 20 jedlí, ktoré presahovali výšku 50 m.
Výskum realizoval tím v zložení: Dr. hab. Ing. Ján Bodziarczyk, prof. URK (Lesnícka fakulta v Krakove, Katedra biodiverzity lesov), Ing. Marcin Broźny (Pienińský národný park), Łukasz Wilk, M.A. a Przemysław Wilk.
V ďalšom zväzku monografickej série „Pieniny-príroda a človek“ vyjde publikácia „Pieninský národný park s najvyššími jedľami v Poľsku“, v ktorej bude viac podrobností z tohto bádania, vrátane metodiky výskumu.
Táto jedľa v Pieninách ale nie je jediným najvyšším stromom u našich severných susedov. V roku 2021 našli ešte vyšší strom a to duglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), stará približne 120 rokov a vysoká 59,40 m.
Ide o vždyzelený ihličnan z čeľade borovicovitých a konkrétne táto rastie v lesnej oblasti Bardo (RDLP vo Vroclave). Ide síce o strom, ktorý je vyšší ako vyššie spoímnaná jedľa, ale tento truh je v Poľsku etablovaný cudzí druh a nie pôvodný ako jedľa.
Fotografiu najvyššej jedle v Poľsku nájdete v galérii pod článkom.