ANIMÁCIA: Takto dorazí husté sneženie na východ. Napadne aj cez 20 cm

24.01.2021 o 19:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

Už o pár hodín čaká časti stredného a východ Slovenska veľmi nepriaznivé počasie. Husté sneženie a silný nárazový vietor spôsobia veľké komplikácie na cestách. V článku nájdete aj animáciu postupu sneženia.

ANIMÁCIA: Takto dorazí husté sneženie na východ. Napadne aj cez 20 cm

V oblasti Jadranského mora sa dnes popoludní prehĺbila tlaková níž. Tá sa následne začala pohybovať ďalej na severovýchod a v týchto chvíľach sa nachádza už nad Bosnou a Hercegovinou.

Tlaková níž prináša intenzívne zrážky do viacerých Balkánskych krajín. Očakáva sa, že jej stred sa postupne bude presúvať ponad Chorvátsko, Srbsko a východné Maďarsko nad východ Slovenska a ďalej na Ukrajinu.

Satelitná snímka o 17:55, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák
Satelitná snímka o 17:55, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák

Tlaková níž teda priamo zasiahne aj naše územie. Ako smer už informovali v predchádzajúcich článkoch, najviac snehu sa očakáva na východe Slovenska. Sneženie sa ukáže aj vo východných okresoch stredného Slovenska, na západe sa zrážky vyskytnú len výnimočne.

Celkovo sa do pondelka popoludnia očakáva od 10 do 25 centimetrov nového snehu, ktorý môže spôsobiť problémy najmä na cestách. Pozrite si animáciu, ako sa budú zrážky presúvať cez Slovensko.

Hoci bude v nížinách najskôr pršať, po zadnej strane tlakovej níže sa bude nad východ Slovenska dostávať studený vzduch. Aj v nížinách tak postupne začne snežiť.

K hustému sneženiu sa pridá silný vietor. Severný vietor by mal v nárazoch dosahovať v Prešovskom a Košickom kraji aj cez 70 km/h. V kombinácii s hustým snežením sa tak budú na cestách tvoriť snehové jazyky a záveje. 

Na východe začne sneženie ustávať v popoludňajších hodinách, no medzitým sa rozsneží aj v Žilinskom kraji. Tam by sa mali snehové zrážky vyskytovať niekoľko dní a sneh, ktorý sa tam počas uplynulých dní roztopil, môže opätovne napadnúť.

Najnovšie správy