Košice opäť pokryl sneh z priemyselného sneženia

13.01.2020 o 20:57 - Peter Minárik
  • Článok

Aktuálny, inverzný charakter počasia prináša na naše územie prevažne stabilné počasie. No v niektorých oblastiach nášho územia predsalen sneží. V Košiciach sa opäť prejavilo sneženie.

Košice opäť pokryl sneh z priemyselného sneženia

Počasie na našom území je už niekoľko dní pod vplyvom tlakovej výše, ktorá prináša stabilný charakter počasia. Zrážok je málo a nedostatok zrážok je na viacerých miestach s výnimkou priemyselných oblastí.

Tu sa prejavuje jav nazvaný ako priemyselné sneženie. Priemyselné sneženie vzniká vtedy, keď stúpajúca para z priemyselných tovární skondenzuje a v chladnejšom prízemnom vzduchu potom dopadá v podobe sneženia. V prípade, že je v oblasti vyššia prašnosť, tak tá tvorí štruktúru väčších snehových vločiek a v oblasti môže napadnúť aj niekoľko centimetrov nového snehu.

V niektorých oblastiach môže byť len poprašok, no o kúsok ďalej nemusí byť nič alebo dokonca môže byť kalamita. Sneží však až v určitej vzdialenosti od zdroju vlhkosti. V prípade Košíc tak aktuálne za priemyselné sneženie môžu železiarne USS.

Priemysel tak produkuje vlhkosť, nakoľko však vlhkosť z komínov drží inverzná vrstva, tak vzduch je v určitých častiach tak vlhký, že už musí skondenzovať. Keďže sa teplota pohybuje pod nulou, tak sa tvoria jemné snehové kryštály. To však stačí na to, aby v niektorej časti Košíc napadlo 10 cm snehu a o pár stoviek metrov absolútne nič.

Priemyselné sneženie sa vyskytlo aj dnes v Košiciach. Sneh pokryl najmä južnú časť Košíc.

Najnovšie správy