Nad Stredozemím sa vytvorí ,,hurikán,,

Článok
Vplyvom teplej hladiny Stredozemného mora sa v nasledujúcich hodinách môže nad Stredozemným morom vytvoriť ,,hurikán,,

Taliansko sa ešte spamätáva z uplynulého víkendu. Oblasť zasiahli silné búrky, ktoré priniesli extrémne prejavy. V sobotu padali v Neapole krúpy, ktoré mali priemer až 10 cm. Extrémne prejavy búrok sú v oblasti Stredozemného mora tento rok pomerne časté a nasledujúce dni sa črtá tvorba výraznej cyklóny, ktorá bude mať prejavy hurikánu a môže priniesť veľké škody. Za všetko môže mimoriadne teplá hladina Stredozemného a Jadranského mora, ktorá tento rok patrí k najteplejším v histórii.

Stredomorský hurikán je výnimočný

Výrazná tlaková níž sa začne v oblasti Sicílie prehlbovať už v priebehu zajtrajšieho dňa. Tlaková níž, ktorá sa v oblasti sformuje bude tvarom pripomínať tropickú cyklónu, teda hurikán. Táto cyklóna má aj prejavy podobné hurikánu, známeho z karibskej oblasti ako silný nárazový vietor a extrémne prívalové zrážky.

Medzi meteorológmi sa takejto výraznej tlakovej níži, ktorá vzniká v oblasti Stredozemia oslovil pojem ,,medicane”, čo je zložené z dvoch slov. Mediterranean, teda stredomorský a hurricane.

Na rozdiel od bežne známych hurikánov však medicane má niekoľko odlišností. Prvou odlišnosťou je, že na rozdiel od hurikánu dokáže vzniknúť pri nižších teplotách vody. Podnetom pre vznik je preniknutie studeného vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry nad teplé vody Stredozemného mora. Tým sa zvýši vertikálny rozdiel teploty, čoho následkom je vznik konvekcie a mohutnej kopovitej oblačnosti, ktorá sa následne vplyvom cyklonálnej rotácie usporiada do tvaru, ktorý pripomína hurikán.

Posledný medicane z roku 2014 nad Stredozemným morom, zdroj: NASA

Na rozdiel od karibskej oblasti je však vodná plocha Stredozemného mora značne obmedzená a tak tieto hurikány alebo ak chcete ,,medicany,, nenadobúdajú príliš veľký plošný rozsah. Ich polomer sa pohybuje zväčša od 50 do 150 km, avšak aj napriek tomu prinášajú typicky príznačné sprievodné javy ako hurikán.

Hrozia extrémne zrážky a vietor

Takzvaný európsky hurikán sa v oblasti vyskytuje pomerne zriedka. Naposledy sa vyskytol začiatkom novembra 2014 a priniesol vietor s rýchlosťou 110 km/h, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 150 km/h.

Ďalšie medicany sa datujú na november 2011, september 2006 a 1996, január 1995 a 1982. V poslednom období tak vznik týchto ,,hurikánov,, pribúda, čo súvisí s globálnym otepľovaním a stúpajúcou teplotou vody Stredozemného mora.

Medicane by mal začať vznikať v okolí Sicílie v priebehu zajtrajšieho dňa. Následne by sa mal presunúť okolo južného Talianska nad južný Jadran a preniknúť by mal nad Balkán pri pobreží Albánska a Čiernej Hory.

V uvedenej oblasti sa očakáva mimoriadne nepriaznivé počasie. Nárazy vetra môžu prekračovať rýchlosť 35 m/s a zrážkové úhrny sa môžu vyšplhať nad 150 mm za 24 hodín. Pri pobreží sa môžu vytvárať vlny o výške 5 metrov. Meteorológovia na túto cyklónu sústreďujú svoju pozornosť a jej trasovanie bude upresnené v nasledujúcich hodinách.

Očakávaná rýchlosť vetra v oblasti

Očakávané zrážky v oblasti

Očakávaná výška vĺn pri pobreží

img