Obrovský ľadovec zaparkoval pri grónskej dedinke

16.07.2018 o 12:10 - Ľubomír Franko
  • Článok

Masívny, 11-miliónov ton vážiaci ľadovec uviezol na pobreží v blízkosti grónskej dedinky Innarsuit. Obyvateľov na pobreží museli evakuovať.

Obrovský ľadovec zaparkoval pri grónskej dedinke
foto: Magnus Kristensen/Ritzau Scanpix - AP

Masívny kus ľadovca sa odtrhol od hlavného ľadovca pred niekoľkými týždňami. Tento obrovský, niekoľko metrov vysoký kus ľadu sa následne plavil po mori, až kým sa nezastavil na plytkých vodách západného pobrežia Grónska. 

Napriek tomu, že ľadovec zastal a je v kľude, na pobreží hrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Ľadovce tohto typu sú tvorené rôznymi prasklinami, ktoré môžu spôsobiť jeho kolaps a do vody by tak mohol spadnúť obrovský kus ťažkého ľadu.

V tomto prípade by mohol ľadovec vyvolať malú vlnu tsunami, ktorá by mohla zaplaviť pobrežné oblasti. Z tohto dôvodu sa rozhodli úrady ľudí, žijúcich na pobreží, v nižšie položených oblastiach evakuovať.

Evakuácie budú pretrvávať, až kým sa ľadovec nerozpadne, v čo však domáci určite nedúfajú. Väčšie šance prináša Mesiac, ktorý by mal spôsobiť už v najbližších dňoch výraznejší príliv a ľadovec by tak mohli odtiahnuť inde. 

Najnovšie správy