Polárny vír sa rozpadol. Sneženie a zima sa vrátia do Európy

04.04.2021 o 13:04 - Peter Minárik
  • Článok

Polárny vír vo vysokých výškach sa rozpadol, čo spôsobí, že Európu čaká veľmi studené počasie, ktoré nie je typické pre apríl. Mnohé oblasti sa dočkajú sneženia a veľmi nízkych teplôt.

Polárny vír sa rozpadol. Sneženie a zima sa vrátia do Európy

Opäť sa rozpadol polárny vír, čo badáme už niekoľko dní. Rozpad polárneho vortexu má na svedomí aj mimoriadne teplé počasie, ktoré sme zažívali v prvý aprílový deň, kedy sa teploty na našom území šplhali nad +25 °C. Vtedy vďaka polárnemu vortexu prúdil po jeho prednej strane do našej oblasti veľmi teplý vzduch. Teraz nás čaká presný opak.

Polárny vortex môžeme označiť ako vietor vo vysokých výškach atmosféry. Tento vietor prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu, smerom k východu.

Rozpad polárneho vortexu spôsobí, že studený vzduch z Arktídy má voľnú cestu napríklad aj do Európy, čo sa počas nasledujúcich dní aj stane.

predpoveď Jetstreamu, kde vidieť, že studený vzduch sa bude prepadať hlboko do Európy
predpoveď Jetstreamu, kde vidieť, že studený vzduch sa bude prepadať hlboko do Európy

Počasie sa zmení po Veľkej noci

Zmena v počasí príde do Európy po Veľkej noci, kedy cez našu oblasť začne postupovať studený front. Za ním k nám začne prenikať spomínaný veľmi studený vzduch.

Studený front by mal postupovať v pondelok cez Nemecko a Česko a v noci z pondelka na utorok bude postupovať cez Slovensko.

Sneženie príde aj do nížin

Front prinesie spočiatku dážď, ale kvapalné zrážky začnú rýchlo prechádzať do sneženia a to aj v najnižších polohách. Už v utorok sa v mnohých častiach severného a východného Slovenska dočkajú zasneženého dňa.

Po prechode frontu sa dostaneme do chladného a studeného prúdenia, ktoré do našej oblasti bude aj naďalej prinášať zrážky. Tie budú vo väčšine snehové.

Ako vidieť na predpovedi nemeckého modelu ICON, tak do štvrtka sa sneženie očakáva v mnohých oblastiach Beneluxu, Nemecka, Poľska, Česka, Rakúska a Slovenska. Najviac snehu sa dočkajú Alpy, kde napadne aj niekoľko desiatok centimetrov.

očakávané množstvo snehových zrážok, zdroj: wetter3.de
očakávané množstvo snehových zrážok, zdroj: wetter3.de

Teploty budú veľmi nízke

Nasledujúci týždeň nás čakajú veľmi nízke teploty, ktoré sa počas dňa budú pohybovať len od +3 do +10 °C, pričom nočné teploty budú klesať na mnohých miestach pod bod mrazu.

Takéto teploty nie sú na súčasnú ročnú dobu bežné. V porovnaní s dlhodobým normálom budú teploty o 5 až 8 °C nižšie ako je normál.

Veľká noc tak priniesla studené počasie, ale po Veľkej noci príde ešte výraznejšie ochladenie a dokonca sneh aj do nižších polôh.

Najnovšie správy