Situácia v Česku je vážna. Kvôli extrémnym búrkam evakuujú dve obce

14.06.2020 o 14:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

V Česku sa nedeľu v dôsledku intenzívnych dažďov pretrhla hrádza zámockého rybníka. Stalo sa tak v Heřmanovom Městci v Pardubickom kraji. Mimoriadne silné búrky sužujú viaceré miesta Českej republiky. Kvôli extrémnym zrážkam museli na Chrudimsku evakuovať dve obce.

Situácia v Česku je vážna. Kvôli extrémnym búrkam evakuujú dve obce

V oblasti Pardubického kraja v Heřmanovom Městci sa vplyvom intenzívnych zrážok pretrhol zámocký rybník. Hasiči museli ihneď začať s evakuáciou domova dôchodcov, ktorý v zámku sídli, informoval portál Novinky.cz.

Mimoriadne nepriaznivá situácia pretrváva aj v oblasti okresu Chrudim, južne od Pardubíc. Kvôli extrémnym búrkam, ktoré tam priniesli prívalové zrážky, museli nariadiť evakuáciu pre dve obce.

Situácia vo Vápennom Dole, foto: Jiří Motl
Situácia vo Vápennom Dole, foto: Jiří Motl

Situácia v okrese je vážna. Po krízovom zasadnutí Východočeské župy Sokolské - Pipichovy bola nariadená evakuácia pre obce Vápenný Podol a Hrbokov v okrese Chrudim.

Dôvodom evakuácie je ten, že v obidvoch obciach sa voda valí cez okná priamo do obydlí. Miestne toky sú vybrežené a pôda je nasiaknutá, v oblasti sa naviac očakávajú ďalšie zrážky.

Situácia v oblasti je naozaj zlá, čo môžete vidieť aj na videu.

Očakáva sa, že škody spôsobené prívalovou vlnou budú veľké.

Búrky sa v Česku očakávajú počas celého popoludnia. Výstraha najvyššieho 3. stupňa pred búrkami platí pre veľkú časť Českej republiky až do 22:00.

Najnovšie správy