Správa OSN: Sucha bude pribúdať

12.05.2022 o 07:15 - Veronika Sádovská

Od roku 2000 sa počet a trvanie sucha globálne zvýšili o 29 percent. Vyplýva to zo správy OSN o suchu.

Správa OSN: Sucha bude pribúdať
Ilustračný obrázok, foto: Jasper Wilde

Súvisiaca správa OSN bola prezentovaná v stredu na 15. svetovej pôdnej konferencii v západnej Afrike v meste Abidjan, bývalé hlavné mesto a dnešná ekonomická metropola Pobrežia Slonoviny.

Správa odhaduje ekonomické škody spôsobené suchom na približne 124 miliárd dolárov (117 miliárd eur) len za roky 1998 až 2017.

Zatiaľ čo dramatický nedostatok vody, strata úrodnej pôdy a pretrvávajúce sucho doteraz postihli najmä zaostalé krajiny, akými sú krajiny Sahelu, v súčasnosti čoraz viac trpia aj iné regióny.

Výkonný tajomník Medzinárodného dohovoru o ochrane pôdy (UNCCD) už deň predtým označil narastajúce suchá v Európe za „budíček pre Európanov“.

Podľa OSN bude tento rok takmer 160 miliónov detí vystavených silnému a dlhotrvajúcemu suchu. Viac ako 2,3 miliardy ľudí na celom svete je nedostatočne zásobovaných vodou. Do roku 2040 mohlo byť jedno zo štyroch detí na celom svete postihnuté nedostatkom vody.

Nič nenasvedčuje tomu, že v roku 2050 by viac ako tri štvrtiny svetovej populácie mohli zápasiť so suchom. Dlhotrvajúce sucho už nepostihne len krajiny v regiónoch s malým množstvom zrážok.

Do tohto istého roku bude 4,8 až 5,7 miliardy ľudí pravdepodobne žiť v oblastiach s nedostatkom vody aspoň jeden mesiac v roku. V súčasnosti to platí pre 3,6 miliardy ľudí.