Zima sa vráti na Slovensko už v nedeľu. Nasneží na západe

22.01.2021 o 21:29 - Peter Minárik
  • Článok

Po teplom závere pracovného týždňa čaká naše územie ochladenie, ktoré postupne prinesie aj sneženie. To by mohlo byť na našom území aj výdatnejšie.

Zima sa vráti na Slovensko už v nedeľu. Nasneží na západe

Po mimoriadne teplom závere pracovného týždňa nás čaká ochladenie, ktoré sa na našom území začne prejavovať už v sobotu. Postupne príde aj sneženie. Prvý sneh môže napadnúť už v nedeľu ráno na západe krajiny.

V priebehu soboty bude cez naše územie postupovať studený front, ktorý sa nad našou oblasťou bude vlniť. Prinášať tak bude zrážky a medzičasom začne od severozápadu do našej oblasti zatekať chladný vzduch. 

Tento vzduch už v sobotu večer začne natekať nad západné Slovensko a hranica sneženia tak začne postupne klesať. V priebehu noci na nedeľu bude na Záhorí, v oblasti Bratislavy a severozápadu snežiť aj v najnižších polohách.

Hranica sneženia tu totiž bude ležať najnižšie z celého územia. Zatiaľ čo na východe bude hranica sneženia v nedeľu ráno na úrovni 1000 m n.m., tak na Záhorí len na 200 m.n.m.

Snežiť by malo na západe a severozápade Slovenska v nedeľu okolo polnoci a do nedeľňajšieho rána by mohlo napadnúť do 3 cm čerstvého a mokrého snehu.

Sneženie by sa v nedeľu malo postupne presunúť aj nad východné Slovensko, no bude slabnúť. Veľa snehu tak nepripadne. Ďalšia vlna sneženia sa však chystá v noci na pondelok a toto bude mimoriadne výdatná snehová nádielka.

Počasie totiž začne ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z oblasti Jadranu, cez Balkán nad východnú Európu. Tá k nám prinesie potrebnú vlhkosť. Na západe z tejto jadranskej tlakovej níže veľa snehu nenapadne, ale na strednom a východnom Slovensku pôjde o výdatné sneženie.

Konkrétna snehová nádielka bude závisieť od presného postupu tlakovej níže, čo sa s každým prepočtom mení. Spadnúť by však mohlo aj cez 10 cm snehu.

Najnovšie správy