Taká zima tu nebola desaťročia. Mráz za dva týždne zabil viac ako 150 ľudí

25.01.2023 o 15:34 - Zuzana Macháčová

Afganistan zápasí s obrovskými mrazmi, ktoré sú najhoršie za posledné desaťročie. Extrémne mrazy za posledné dni zabili najmenej 150 ľudí.

Taká zima tu nebola desaťročia. Mráz za dva týždne zabil viac ako 150 ľudí
Zdroj: PAP/EPA/STRINGER

Hovorca ministerstva uviedol, že za posledné dva týždne zomrelo v Afganistane v dôsledku chladu najmenej 150 ľudí. Uhynulo aj približne 70 000 kusov dobytka. Úrady označujú nápor zimy za najväčší za posledné desaťročie.

Nebezpečná zima

Agentúra Reuters uviedla, že v posledných dňoch teploty v Afganistane klesli až na -34 °C. Minister Mohammad Abbas Akhund povedal: „Mnohé oblasti Afganistanu boli úplne odrezané od sveta kvôli snehu. Na pomoc boli vyslané vojenské vrtuľníky, ktoré však nemohli pristáť v najviac postihnutých oblastiach.“

Zima, ktorá panovala v krajine, by mala ustať. Meteorológovia predpovedajú, že by sa malo začať postupne otepľovať.

Väčšina ľudí, ktorí prišli o život v dôsledku chladu, boli pastieri alebo ľudia žijúci vo vidieckych oblastiach. Títo ľudia nemali prístup k zdravotnej starostlivosti. Akhund dodal: „Obávame sa o tých, ktorí žijú v horských oblastiach. Väčšina ciest, ktoré idú cez hory, sú uzavreté kvôli počasiu. Autá tam uviazli a ľudia v nich zomreli v mraze.“ 

Zima v Afganistane, zdroj: STRINGER/PAP/EPA
Zima v Afganistane, zdroj: STRINGER/PAP/EPA

Krajina sužovaná katastrofami

BBC uviedlo, že mnohé humanitárne agentúry v posledných týždňoch pozastavili svoju činnosť v Afganistane po tom, ako Taliban zakázal afganským ženám pracovať pre mimovládne organizácie. Tamojší minister uviedol, že toto nariadenie nebude zrušené.

Podľa novembrovej správy OSN polovica obyvateľov Afganistanu trpí veľkým hladom, aj keď konflikt ustúpil, násilie a strach stále pretrvávajú.