FOTO: Pri Brezne udrel blesk do domu. Udrelo cez 13 000 bleskov

01.09.2020 o 14:21 - Peter Minárik

Noc bola predovšetkým vo východnej polovici nášho územia poriadne divoká. Cez naše územie sa presunul búrkový systém, ktorý priniesol tisícky bleskov. Intenzívne búrky už ustali.

Máme za sebou jednu z najbúrlivejších nocí na Slovensku počas tohtoročnej búrkovej sezóny. V noci cez naše územie postupovalo niekoľko búrkových systémov, ktoré priniesli rekordné množstvo bleskov.

Detekcia bleskov zaznamenala na našom území cez 13 100 bleskových úderov, pričom prevažná časť bleskov udrela vo východnej polovici nášho územia.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Len od 2:00 udrelo cez 10 000 bleskov, pričom posledné blesky udreli okolo poludnia na krajnom východe Slovenska.

Situácia počas noci bola mimoriadne zaujímavá. Nad Maďarskom sa totiž formovali búrkové systémy, ktoré sa sformovali až do podoby tzv. bow echa.

Cez naše územie počas noci prešli celkovo až 3 bow echá.

 Prvé postúpilo na prelome pondelka a utorka cez Banskobystrický kraj nad Spiš a Gemer, kde následne zoslablo. Za ním sa sformovalo ďalšie, ktorý zasiahlo najmä Gemer a prešlo takmer celým východným Slovenskom a za ním nasledovalo tretie najslabšie, ktoré zasiahlo predovšetkým Gemer.

Bow echo je pomerne jasne viditeľné na radarovom zábere. Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch, čo sa stalo aj na juhu Slovenska.

Tieto búrky dokážu byť extrémne nebezpečné. Môžu priniesť silný nárazový vietor s rýchlosťou až cez 100 km/h, ktorý môže spôsobovať materiálne škody. 

Podľa dát však vietor v Banskobystrickom kraji, kde boli búrky najvýraznejšie priniesol maximálne nárazy s rýchlosťou okolo 70 km/h.

Najväčšie problémy spôsobili v noci blesky. Tisícky bleskov si žiaľ vyžiadali aj škody. V Michalovej pri Brezne udrel okolo 1:00 blesk do domu. 

Zásah blesku zničil strechu a poškodil prvé poschodie domu. Hasiči museli ratovať aj strechu susedov. V dome bývala štvorčlenná rodina. Ľudia z obce pomáhajú zachrániť z domu čo sa dá a obec plánuje zriadiť aj transparentný účet. Rodina žiada ľudí o pomoc.

Búrky na našom území v týchto chvíľach ustali a už treba počítať len s dažďom, ktorý ustane v noci.