V chovnej stanici tuleňov v Namíbii našli v posledných dňoch tisícky mŕtvych tuleňov, prevažne samičiek. Čo sa im mohlo stať?
Ako prvá si masívny úhyn všimla ochranárka Naude Dreyer z organizácie Ocean Conservation Namibia (OCN) už v septembri. Odvtedy až doteraz našli na Namíbijskych plážach až 7 000 uhynutých zvierat.
Rapídny nárast mŕtvych tiel zaznamenali v prvej polovici októbra. Zatiaľ čo v septembri išlo o uhynuté samičky a aj ich potratené mláďatá, v októbri zaznamenali už masívny nárast uhynutých dospelých samičiek.
Aparecen 7.000 focas muertas en la costa de Namibia. Las autoridades están investigando si se debe a un toxina en el agua o falta de alimentos pic.twitter.com/kz3nXjwcNn
— EL MUNDO (@elmundoes) October 24, 2020
Príčinu úhynu zvierat ešte zisťujú. Keďže mnohé z nich boli podvýživené a vychudnuté, odhadujú, že spôsobiť to mohol aj hladomor v kombinácii s bakteriálnou či inou infekciou alebo kontaminovanou vodou.
Podobný masívny úhyn zaznamenali aj v roku 1994, kedy zomrelo vyše 10 000 tuleňov a 15 000 nevyvinutých plodov mláďat. Práve vtedy doľahol na tulene obrovský hladomor. V mori bol nedostatok rýb, ktorý sa spojil s bakteriálnou infekciou.
Hoci ešte stále nemajú v rukách výsledky testov z odobratých vzoriek zvierat, predpokladajú, že aj tento úhyn bude mať podobnú príčinu.