Časť Slovenska pred pár dňami mohla pozorovať veľmi jasný meteor, ktorý sa označuje ako bolid. Ten letel nad Moravou v Českej republike.
Kamera pozorovateľskej siete AllSky7 v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove zachytila v stredu 17. apríla bolid, ktorý preletel nad časťou Moravy a vidieť bol aj na západnom Slovensku. Úkaz zaznamenali v čase o 21:47 h.
Informáciu priniesol portál nitrak.sk. Riaditeľ úseku hvezdárne a Múzea Mikuláša Thegeho Konkolyho v Hurbanove, Ivan Dorotovič, uviedol, že podľa všetkého zhorel celý v atmosfére - teda úlomky z neho nedopadli na zem.
„Podľa výpočtov Dr. Pavla Spurného, koordinátora Európskej bolidovej siete z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejove, preletel bolid nad severnou Moravou,“ doplnil Dorotovič.
Na sledovanie týchto javov slúži práve Európska bolidová sieť. Tá vie presne stanoviť dráhy bolidov v atmosfére.
Aj keď tieto pojmy znejú rovnako, označujú niečo iné. Mnohí si tieto názvy mýlia, preto si pripomeňme, čo znamenajú.
Meteoroidy sú relatívne malé telesá zložené z kameňov a kovov, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre. Môžu byť malé ako zrniečka alebo aj meter široké. Menšie objekty sa nazývajú mikrometeoroidy alebo medziplanetárny prach.
Meteor vzniká, keď meteoroid vstúpi do atmosféry Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvorí pruh svetla, ktorý môžete pozorovať voľným okom. Úkaz sa väčšinou odohráva v časti atmosféry nazývanej mezosféra, ktorá sa nachádza 76 až 100 kilometrov nad povrchom Zeme.
Extrémne jasný meteor sa nazýva bolid - zvyčajne musia byť na oblohe jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme. Ešte jasnejšie meteory sa zvyknú označovať ako superbolidy.
Ak úlomky z vesmírneho telesa, ktoré prejde atmosférou Zeme, „prežijú“ a dopadnú na povrch, stávajú sa z nich meteority. Meteorit teda môže pochádzať z asteroidu aj meteoroidu či kométy.