Slnečné počasie končí a s ním aj vysoké teploty. Už čoskoro udrú prvé búrky

28.07.2022 o 20:41 - Peter Minárik

Slnečné dni sú minulosťou. Už od piatka nás čaká séria oblačných a upršaných dní, ktoré prinesú konečne významné zrážkové úhrny. Prvá vlna zrážok čaká naše územie už v piatok popoludní. Výraznejšie zrážky čakajte počas víkendu.

Štvrtok priniesol na naše územie ďalší pekný, letný deň. Na viacerých miestach nášho územia prevládalo prevažne jasné až polooblačné počasie s príjemnými teplotami, ktoré sa v najteplejších lokalitách nášho územia šplhali aj nad hranicu +30 °C.

Pred nami je posledný teplý deň a potom príde zmena. Čakajú nás totiž oblačné, upršané a búrlivé dni. Okrem toho sa pomerne výrazne ochladí.

Piatok bude teplý, ale aj búrlivý

Počas piatku nás už nečaká prevažne jasné až polooblačné počasie. V priebehu dňa sa postupne na viacerých miestach zatiahne a počas popoludnia sa začnú vytvárať prehánky a búrky.

Pravdepodobnosť výskytu búrok počas piatkového popoludnia je najmä v oblasti severozápadnej polovice Slovenska.

Búrkové bunky, ktoré sa sformujú budú postupovať z juhozápadného, smerom k severovýchodnému smeru. Piatkové búrky budú prinášať predovšetkým výraznejšie zrážky, no numerické predpovedné modely predikujú, že sa ojedinele môžu sformovať aj silnejšie búrky, sprevádzané prívalovými zrážkami a silnejším vetrom.

Pôjde o tzv. predfrontálne búrky, ktoré ešte spomínanú zásadnú zmenu v počasí neprinesú. V piatok bude na juhu územia stále teplo a teploty sa môžu dostať až k hodnotám okolo +33 °C.

Od soboty sychravo a chladno

Ako sme už dnes spomínali, tak v sobotu nás čaká výrazná zmena v doterajšom charaktere počasia. Ovplyvňovať nás začne studený front, ktorý sa nad našou oblasťou zvlní a súčasne počasie ovplyvní plytká tlaková níž. Pripraviť sa tak treba na upršané a sychravé počasie.

V sobotu už v ranných hodinách začne od západu pribúdať zrážková oblačnosť, na čele ktorej sa budú vyskytovať búrky. Následne prejdú búrky do výdatnejšieho a dlhšie trvajúceho dažďa. Ten by mal pokračovať aj v nedeľu.

Okrem zrážok nás čaká aj výraznejšie ochladenie. Cez víkend čakajte s ochladením aj o 10 °C. Maximálne teploty sa budú pohybovať od +17 °C na severe, po +27 °C na juhu krajiny.