Japonsko je po prechode tajfúnu zdevastované. Záplavy a zosuvy pôdy si vyžiadali najmenej 35 obetí a spôsobili obrovské škody. Japonci hovoria o najhoršom tajfúne za posledných 60 rokov.
Tajfún Hagibis zasiahol začiatkom víkendu Japonsko. Do oblasti priniesol extrémne zrážky a mohutný nárazový vietor. Následné zosuvy pôdy si vyžiadali najmenej 35 obetí a 17 ďalších je nezvestných.
Tajfún Hagibis zasiahol Japonsko ako tajfún 2. kategórie v sobotu. Jeho stred sa dostal nad pevninu v oblasti polostrovu Izu. Tajfún postupne prinášal intenzívne zrážky a silný nárazový vietor do oblasti ostrovu Honšú. Najhoršie bola zasiahnutá oblasť Kantō na východe ostrovu.
V momente ako sa stred tajfúnu dostal nad pevninu, Hagibis dosahoval ekvivalent hurikánu 2. kategórie na Saffirovej-Simpsonovej stupnici sily vetra.
Najnebezpečnejším javom, ktorý tajfún sprevádzal boli prívalové zrážky. Zrážkové pole tajfúnu bolo mimoriadne rozsiahle a ovplyvňovalo počasie na ostrove už od piatku rána.
Najhoršie boli postihnuté mestá v spomínanej oblasti Kantō. V meste Hakone v prefektúre Kanagawa napršalo za 24 hodín k 13.10. 01:00 extrémnych 942 mm.
V pobrežných oblastiach zas fúkal silný nárazový vietor o rýchlosti cez 100 km/h, v nárazoch to bolo až do 180 km/h. Takáto sila vetra síce nie je porovnateľná so silnejšími hurikánmi či tajfúnmi, napriek tomu dokáže napáchať obrovské škody.
Zrážky takéhoto rozsahu sú v Japonsku raritou. Len desiatky milimetrov delili mesto Hakone od najvyššieho 24-hodinového úhrnu zrážok, aký bol kedy v Japonsku zaznamenaný.
Mimoriadne silné zrážky zdvihli hladiny riek, ktoré v krátkom čase pretrhli hrádze a zaplavili stovky tisíc domov. Pod vodou skončilo aj mesto Nagano, na letecký záberoch bolo vidno zaplavené vlaky Shinkanzen.
Povodne neboli jediným živlom, ktoré tajfún sprevádzali. Rozmočená pôda v členitom teréne viedla k približne päťdesiatim zosuvov pôdy, ktoré usmrtili niekoľko ľudí.
Zosuvy pôdy zničili rozsiahlu infraštruktúru vo viacerých prefektúrach. Vietor zas zničil infraštruktúru v pobrežných oblastiach. Najhoršia je ale situácia na riečnych tokoch. Voda zaplavila rozsiahle oblasti a bez prúdu je naďalej niekoľko desiatok tisíc obyvateľov.
Pred príchodom tajfúnu na obyvateľov meteorológovia nezanevreli. Výstrahy boli vydané už v stredu a nariadené boli obrovské evakuácie. Evakuované muselo byť aj mesto Kawasaki, v ktorom žije približne 910-tisíc ľudí.
Premiér Šinzó Abe dnes zvolal mimoriadne zasadnutie vlády, na ktorom nariadil ministrom vydať sa do oblasti. Uviedol takisto, že vláda urobí všetko pre to, aby sa v postihnutých oblastiach obnovili dodávky elektrickej energie, zásob pitnej vody a verejnej dopravy.
Tajfún Hagibis sa nad ostrovom Honšú rozpadol a v čase písania tohto článku už zoslabol na post-tropickú tlakovú níž. Ešte predtým ale zasiahol Kurilské ostrovy na krajnom východe Ruska, kde priniesol nárazy vetra o rýchlosti cez 100 km/h.